Pardubická záchytka v květnu opět kolabovala pod náporem opilců. Během prodlouženého víkendu zasahovali pardubičtí strážníci celkem u patnácti případů, které měli na svědomí opilci.

Strážníci například vyjížděli k opilému bezdomovci. „Šlo opět o problémového jedince, který se konzumací alkoholu uvedl do stavu, ze kterého byl probuzen až bolestivým podnětem a rovnou byl s 3,77 promile předán na záchytnou stanici,“ informoval mluvčí Městské policie Pardubice Jiří Sejkora.

Na dalšího opilého strážníci narazili v neděli večer. Šlo o muže, který konzumoval alkohol na třídě Míru, kde je tato činnost vyhláškou města zakázána. „S výsledkem 3,42 promile v dechu putoval na záchytku a za porušení vyhlášky následovala opět pokuta,“ přiblížil Sejkora.

Opilce ležícího na chodníku řešili pak strážníci i na Masarykově náměstí. Muž s 3 promile alkoholu si ustlal přes celou šíři cesty.

O divokém víkendu jsme psali zde:

Poslední případ z prodlouženého víkendu byla opilecká hádka a bitka, které bohužel přihlížely i tři děti. Při konzumaci alkoholu se čtyři muži dostali do ostré hádky, která přerostla v potyčku dvou z nich a následně v krvavá zranění. „Strážníci konflikt ukončili. Agresora, který rvačku vyvolal, předali na záchytnou stanici. Všichni přítomní dospělí byli silně pod vlivem alkoholu, a to od 2,59 do 4 promile,“ dodal Sejkora.

Nezřídka se opilí lidé povalují i po trávě, zvrací a dělají nepořádek, mnohdy jsou navíc agresivní. Starostům místních obvodů i městské policii došla trpělivost. Pardubičtí zastupitelé proto v květnu schválili novou vyhlášku, která rozšiřuje lokality, kde se nesmí pít alkohol na veřejnosti.

Kde se nově nebude moci v Pardubicích konzumovat alkohol? Čtětě níže!

Nově přibyl například park před Základní školou Bratranců Veverkových, Bubeníkovy sady nebo oblast kolem vodní plochy Bajkal i okolí nové výstavby mezi ulicí S. K. Neumanna a parkem K Vinici. Noční popíjení na ulici si musí odpustit i návštěvníci v okolí nočního klubu Trinity. Tam zákaz, mezi sokolovnou a společenských centrem IDEON, platí od 22 hodiny do 6 hodin ráno.

Informaci potvrdil mluvčí města Radim Jelínek.

„Vyhláška byla zveřejněna ve sbírce dne 2. června, účinnosti nabývá dne 17. 6. 2023,“ informoval za magistrát Radim Jelínek s tím, že místa pomohla vytipovat městská policie a městské obvody.

Problematické lokality

Městská policie Pardubice navrhla mezi stávající zakázané oblasti doplnit další lokality, které se z hlediska veřejného pořádku a zkušeností strážníků jeví jako problematické. Nově tak zákaz platí také pro lokalitu za obchodním centrem Atrium směrem k nábřeží Závodu míru a v parku před Základní školou Bratranců Veverkových, v nichž nejčastěji popíjejí lidé bez domova a je třeba časté přítomnosti policie.

„Mohu to potvrdit, neboť tyto lokality vnímají i terénní sociální pracovníci a sám jsem se o tom přesvědčil na vlastní oči. Toto opatření dává městské policii větší prostor situaci na ulici s touto cílovou skupinou řešit efektivněji. Nemůžeme jít cestou jen preventivních programů, je třeba mít i nástroje na represi,“ řekl náměstek primátora zodpovědný za sociální politiku Jakub Rychtecký.

V Pardubicích už několik zón, kde je zakázáno pít alkohol na veřejnosti, mají. Je to například prostor před nádražím, pod Zelenou bránou, centrum Polabin, Češkova ulice na Dukle a velká část sídliště Dubina. Jsou to obvykle místa, kde byly dlouhodobé problémy s lidmi, kteří nadměrně pili a obtěžovali okolí špatným chováním či nepořádkem. Město očekává, že se tím vytvoření příznivější podmínky pro život ve městě, pokojné bydlení a soužití občanů i návštěvníků města.

Kulturní akce

O svařák na adventních trzích nebo pivo při Gulášobraní se místní bát nemusejí.

Hned 24 kulturních akcí dostalo výjimku.

Zákaz konzumace alkoholických nápojů se tak nevztahuje například na městské slavnosti, adventní trhy na Pernštýnském náměstí, vánoční akce, Staročeskou polabinskou pouť, prázdninové kino na Dubině, Gulášobraní nebo pálení čarodějnic.