Sté výročí vzniku Československé republiky budou slavit lidé po celém Česku, rok 2018 připomíná také 50 let od srpnových událostí roku 1968. Důležitá data si připomenou i Pardubice.

OSLAVY ZAHÁJÍ FILHARMONICI
„Jsme na začátku roku, jehož letopočet končí osmičkou. Takzvané osmičkové roky byly pro náš stát i náš národ osudové. Ať už se týká roku 1918, který je v naší historii významným pozitivním milníkem, tak let 1938, 1948 nebo 1968, které jsou pro naši zemi historickým mementem,“ řekl primátor města Pardubice Martin Charvát.

Celý rok proto Pardubice budou pořádat akce připomínající důležitá osmičková výročí. „Město letos významně podpoří celou řadu akcí týkajících se osmičkových výročí a jsem přesvědčen, že budou důstojnou připomínkou pro všechny generace,“ dodal primátor.

„Stoleté výročí připomene už březnový zahajovací koncert Pardubického hudebního jara, kdy v aréně představí Česká filharmonie cyklus šesti symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast,“ upřesnil vedoucí Oddělení kultury a cestovního ruchu Martin Karas.

SLAVNOSTI V DUCHU PRVNÍ REPUBLIKY
Město chystá oslavy hlavně při podzimní části Městských slavností, a to od čtvrtka 11. do neděle 14. října. Letošní motiv slavností je „Pardubice v 1. republice“. Oslavy vyvrcholí na Den české státnosti, tedy 28. října. „Podzimní část Městských slavností se ponese v duchu první republiky, připomeneme si též vyústění událostí Pražského jara v roce 1968 počítáme s undergroundovým festivalem, kde se podařilo propojit tři pardubické hudební kluby,“ dodal náměstek Jakub Rychtecký.

Na oslavu osmičkových výročí město z rozpočtu vyčlenilo bezmála půl druhého milionu korun. Seznam všech akcí naleznou lidé v materiálech, které budou k dispozici v infocentru a u jednotlivých pořadatelů.   (las)