Ještě před středečním mimořádným jednáním pardubických radní většina odpůrců chvaletické elektrárny doufala, že se město bude držet svého únorového usnesení zastupitelstva a postaví se proti udělení výjimky pro elektrárnu. Vše ale dopadlo zcela jinak. Radní se proti udělení výjimky neodvolají.

„Rozhodnutím rady jsem zklamaný. Čekal jsem jiný výsledek. Já sám jsem hlasoval pro. Jsem totiž přesvědčen, že musíme udělat maximum pro co nejčistší ovzduší nejen pro obyvatele města Pardubic,“ uvedl radní Vít Ulrych (KPP), který věří, že se rozhodnutí Krajského úřadu Pardubického kraje ještě dá zvrátit, protože další účastníci řízení odvolání k Ministerstvu životního prostředí podají. „Je velká škoda, že mezi nimi nebude město Pardubice,“ dodal radní.

Zklamání neskrýval ani opoziční zastupitel František Brendl (Pardubáci). Ten dokonce označil toto rozhodnutí za přijetí odpustku pro pardubický hokej. „Vůbec tomu nerozumím. Proč tedy limity máme, když je hned při první příležitosti prolomíme? To přece nedává smysl a otevíráme tím Pandořinu skříňku. Ale možná je to kvůli tomu, aby se zvýšil sponzorský dar do hokeje. Jinak si to vysvětlit neumím,“ nechal se slyšet František Brendl, jenž podle svých slov bude spolu s dalšími kolegy, kteří se podepsali pod otevřený dopis vyzývající pardubické radní k odvolání proti výjimce, spoléhat na to, že větší respekt k životnímu prostředí budou mít menší obce v okolí elektrárny. Například Veltruby, jejichž starosta Jiří Hůla již před časem deklaroval, že se proti rozhodnutí kraje odvolá. „Nic jiného nám nezbude, než se spolehnout na tyto malé obce, když Pardubice na to nemají odvahu. Rozhodně je budeme podporovat,“ dodal Brendl.

Pardubický primátor Martin Charvát (ANO) se hlasování zdržel a počká, jak se k celé situaci postaví Ministerstvo životního prostředí, které bude řešit odvolání menších obcí. „Při hlasování pro podání odvolání proti rozhodnutí krajského úřadu jsem se zdržel hlasování. To proto, že svůj názor město Pardubice již vyjádřilo negativním stanoviskem v prvním kole rozhodování. Tehdy jsem ho podpořil i já,“ uvedl primátor Charvát s tím, že již nyní má radnice na stole rozhodnutí krajského úřadu v úrovni výkonu státní správy, kde zdůvodnění rozhodnutí je na asi 37 stranách velmi odborného textu.

„V tuto chvíli jsem se hlasování zdržel, protože neumím posoudit, jestli rozhodovací orgán něco přehlédl. Jsem přesvědčen, že se se všemi připomínkami vypořádá odvolací orgán, kterým je Ministerstvo životního prostředí,“ dodal Charvát.

Jak se hlasovalo:
Pro odvolání: 1 ANO, 1 ODS, 1 ČSSD, 1 Koalice pro Pardubice
Proti odvolání: 1 ODS
Zdrželi se: 2 ANO, 1 ODS, 1 Sdružení pro Pardubice
Nepřítomni: 1 Koalice pro Pardubice, 1 SPP

Aktivisté bojující proti chvaletické elektrárně se sešli na nádraží v Řečanech nad Labem na akci Zachraňme klima, zastavme Chvaletice, poté pokračovali pochodem k zadní bráně elektrárny.
Pardubičtí zastupitelé chtějí zvrátit povolenku pro Chvaletice