Pálení čarodějnic je tradičně lákadlem, kam míří dospělí i děti. Tradice, která má pohanské kořeny, je na východě Čech pevnou součástí ročního koloběhu. Ani letos tomu nebude jinak.

Čarodějnice, ohně, lampiony, soutěže i dobré osvěžení. Oslava Filipojakubské noci se chystá na řadě míst v Pardubicích a okolí. Foto: Vlasta SlípkováČarodějnice, ohně, lampiony, soutěže i dobré osvěžení. Oslava Filipojakubské noci se chystá na řadě míst v Pardubicích a okolí. Foto: Vlasta SlípkováZdroj: Deník/VLP Externista

Ohně budou hořet na mnoha místech, některé si lidé zapálí sami třeba na zahradě, řada dalších akcí bude mít podobu organizované akce, kam mohou zamířit desítky i stovky lidí. A často mají i svůj program nebo speciální nádech.

Největší akce je naplánovaná na pardubické letiště. Tam se totiž čarodějnice spojí s Den integrovaného záchranného systému. Start je připravený už na 16. hodinu.

Z natáčení filmu Neslyším ničeho.
Poslední klapka v Pardubicích. Film Neslyším ničeho míří do střižny

Na prostranství centrálního parku Dubina se odehraje Slet čarodějnic. „Pálení čarodějnic začíná tradičním rejem masek a čarodějnickými soutěžemi. Nejen pro čarodějnice, čaroděje a další strašidla, ale pro všechny děti i rodiče je připraven program, ve kterém nebude chybět soutěž o nejhezčí čarodějnici a čaroděje, mnoho soutěží o zajímavé ceny, trampolína a další dětské atrakce, taneční vystoupení a další kulturní program,“ zvou pardubičtí organizátoři.

Ve Starých Jesenčanech si lidé dají sraz v 18.30 na návsi, odkud vyjde lampionový průvod. Po spálení čarodějnice je pak naplánované opékání špekáčků.

V Pardubicích zavládl smutek. Ani po dvanácti letech HC Dynamo titul nevyhrálo.
FOTO, VIDEO: Hokejistům fandily celé Pardubice, bohužel zavládl smutek

O půl hodiny dříve začne akce na hřišti v Mikulovicích. „Kostýmy vítány. Parkoviště pro košťata zajištěno,“ stojí na pozvánce.

Pardubický klub Žlutý pes připraví pro děti skákací hrad, slibuje živou hudbu a soutěže.

Pálení čarodějnic v Pardubicích a okolí

Slet čarodějnic – park Dubina

Pálení čarodějnic - Žlutý pes club

Čarodějnice na statku - Apolenka

Den IZS a pálení čarodějnic - Pardubice airport - letiště Pardubice

Čarodějnice ve Starém Hradišti - fotbalové hřiště

Čarodějnice v Sezemicích na hřišti

Čarodějnice v Dřítči

Čarodějnice v Opočínku

Pálení čarodějnic – Poběžovice u Holic

Pálení čarodějnic – Čeperka

Slet čarodějnic - Mikulovice