V předvečer otevření výstavy Náhradní tvář na pardubickém zámku vytvoří výtvarník Petr Nikl s hudebníkem Ondřejem Smeykalem kombinovaný večer, performanci Líheň. V úterý 11. června od 20.30 hodin nabídnou na malém nádvoří zámku solitérní soustředěný projekt, postavený na dialogu Světla a zvuku.

V předvečer otevření výstavy Náhradní tvář na pardubickém zámku vytvoří výtvarník Petr Nikl s hudebníkem Ondřejem Smeykalem kombinovaný večer.V předvečer otevření výstavy Náhradní tvář na pardubickém zámku vytvoří výtvarník Petr Nikl s hudebníkem Ondřejem Smeykalem kombinovaný večer.Zdroj: VČM

„Tak jak se projekce rozkomíhá pomocí originálních mechanismů, strojků… i Ondřej Smeykal doprovází obraz svým novým pojetím hry na australské didgeridoo, které se promění v jakýsi organický syntezátor, jež může znít zcela futuristicky i organicky,“ zve Petr Nikl. Vstupné na performanci je dobrovolné.

Pardubický kraj chce mít opravu knihovny hotovou v letošním roce.
Fasáda knihovny v historickém centru Pardubic má být opravená ještě letos

Výstava Náhradní tvář se v hospodářských budovách zámku otevírá veřejnosti 12. června, potrvá do 8. září. Tato výstava představuje jednu z jeho nejpůsobivějších sérií, kde hlavním motivem jsou žebráci se psy, které vídal během covidové pandemie na pražském Karlově mostě. Zároveň se se svou tvorbou vrací na pardubický zámek. Sérii totiž doplňuje portrétní galerie Pernštejnů a cyklus portrétů blízkých osob.

Svojšice nabízí turistům gotickou tvrz i pomník Julie Havlíčkové.
K výletu do Svojšic láká tvrz i vzpomínka na ženu Karla Havlíčka Borovského

Petr Nikl patří mezi nejúspěšnější současné české výtvarníky. Je držitelem řady ocenění, včetně Ceny Jindřicha Chalupeckého (1995), Magnesie Litery v kategoriích Kniha roku a Kniha pro děti a mládež (2008) i tří cen Ministerstva kultury za „Nejkrásnější knihu roku“ (1997, 2001 a 2002). Jeho knihy vyšly v zahraničních vydáních, mimo jiné francouzsky, anglicky či italsky.

Je také autorem původně putovní výstavy Orbis Pictus Play, kterou od doby jejího vzniku už navštívily více než tři miliony lidí.