Součástí večera, kterým diváky provedla moderátorka Petra Beránková, bylo promítání dokumentu Oldřicha Bubáka „CESTA – Journey" s názvem „KORAKAILASH". Ta zachycuje autorovou cestu k „duchovnímu pólu", tedy k posvátné hoře Mount Kailash, ležící v západním Tibetu.

„Mnohým z nás, obyvatel moderního světa, by prospělo, kdybychom se alespoň na chvíli vypravili do míst, kde život plyne jiným tempem, než na jaké jsme jako společnost nastaveni. Dostatek času spojený s fyzickým a duševním vypětím nám může pomoci nejen seznámit se s našimi skrytými vlastnostmi, ale také dokonale vyčistit tělo i mozek, opět najít duševní pohodu," uvedl známý cestovatel Oldřich Bubák, jenž je rovněž pardubickým rodákem.

Nekomentovaný snímek, který lze díky své neotřelosti doporučit všem náročným divákům, doprovodila citlivě zkomponovaná hudba v podání Komorního orchestru Univerzity Hradec Králové.

V souladu s ní byla dějství členěna do jednoduchých „vět" s logickým a emotivním smyslem. Mimořádná a fascinující bohatost obrazu učinila z události podmanivou podívanou. „Snímek divákům přiblížil život v krásné zemi, která má svým krajanům i návštěvníkům mnoho co nabídnout. Nyní, po obrovské přírodní katastrofě, kdy lidé budou roky opravovat své skromné domovy, je na nás, obyvatelích západního světa, zda jim podáme pomocnou ruku a projevíme tak své lidství. Jsem nesmírně potěšena, že Pardubičtí vyjádřili svou účastí a nemalou finanční podporou sounáležitost s lidmi, jejichž duchovní svět je jedinečný a na misce vah je protipólem tomu našemu, více materialistickému," prohlásila místopředsedkyně Senátu Parlamentu České republiky, ředitelka pardubické Základní a Praktické školy Svítání Miluše Horská.

Druhý koncert má hostit v září divadlo

Druhým koncertem v pořadí bude benefice ve Východočeském divadlu v Pardubicích 17. září. „Věřím, že Pardubice budou inspirací pro další česká města," sdělila Gabriela Čebišová za spolupořádající agenturu Czech Marketing.
Výtěžek ze slavnostních večerů a sbírky, jež potrvá do konce letošního září, poputuje ke konkrétním lidem z postižených nepálských vesnic.