V prvním případě 56letý muž během 4 měsíců naposílal ze svého bankovního účtu přes 1,25 milionu korun, které pak podle pokynů muže vystupujícího za realitního makléře posílal dále prostřednictvím kryptoměnových platforem, dokud mu nebyl bankou zablokován jeho bankovní účet.

Ve druhém případě 74letý muž reagoval na reklamu zveřejněnou na internetových stránkách. Do mobilního telefonu a počítače si podle pokynů nainstaloval aplikaci umožňující vzdálený přístup a podle instrukcí provedl několik platebních transakcí. Na jeho účtu se dokonce už po několika dnech objevila i jedna zahraniční příchozí platba ve výši téměř 250.000 korun, která měla muže přesvědčit o výhodnosti investování. Nakonec ale senior přišel o více než 1,3 milionu korun.

Policisté z Přelouče i z Holic zahájili v obou případech úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu a shromažďují a zajišťují veškeré listinné důkazy. V případě dopadení a pravomocného odsouzení pachatelům hrozí pobyt za mřížemi na 2 léta až 8 let.