Za více než deset let existence se podařilo vybudovat unikátní Fitko bez hranic, které jinde po republice nemá obdoby. Jenže nyní se Integrační sportovní klub pro lidi s hendikepem, který sídlí v basketbalové hale na pardubické Dukle, musí kvůli výstavbě nového areálu Dukla sportovní vystěhovat. Velmi intenzivně teď hledá svůj nový dočasný azyl.

close Unikátní fitko pro hendikepované hledá v Pardubicích náhradní prostory, kde by nyní mohlo fungovat. info Zdroj: MMP zoom_in Unikátní fitko pro hendikepované hledá v Pardubicích náhradní prostory, kde by nyní mohlo fungovat.

„Koncem letošního roku bude náš klub přibližně na dva roky uzavřen. Abychom zachovali tuto jedinečnou službu, chceme zajistit nové odpovídající prostory. Jsme si vědomi, že je bude potřeba přizpůsobit sportovcům s hendikepem,“ uvedl jeden ze zakladatelů unikátního fitness centra Tomáš Potůček, který je sám upoután na invalidní vozík.

Tipy na nové vhodné prostory tak autoři myšlenky uvítají. „Pokud by někdo měl tip na vhodný prostor, určitě ho moc rádi uvítáme. A budeme vděční i za podporu. Každá koruna je dobrá a zvyšuje šanci, že přežijeme těžké časy, kdy budeme muset být v dočasném azylu. Po dokončení výstavby areálu Dukla sportovní máme od Magistrátu města Pardubic i basketbalového klubu příslib, že bychom se do zrekonstruovaných prostor mohli vrátit,“ nastínil jeden ze zakladatelů unikátního fitka, které získalo finanční podporu na letošní premiérové Burze filantropie.

Integrační Fitness Club je ojedinělý i v tom, že neklade na jeho návštěvníky striktní pravidla v docházce. „Pro nás je důležitá svoboda. Abychom do fitka mohli chodit ve chvíli, kdy my chceme, na jak dlouho a v jaké intenzitě,“ zdůraznil jeden ze zakladatelů klubu, který navštěvují lidé například po úrazu páteře, po cévní mozkové příhodě, ale i s mentálním postižením, roztroušenou sklerózou, po amputacích či se zrakovým a sluchovým postižením nebo také senioři a lidé s nadváhou.

„Projekt bezbariérového fitka jsme vymysleli proto, že jsme chtěli vybudovat posilovnu, která bude opravdu pro všechny. Občas se stávalo, že v jiných fitness centrech se lidé se zdravotním hendikepem cítili trochu nepatřičně. Proto jsme vyvinuli na míru i některé posilovací stroje. Ty využívají jak lidé s postižením, tak i ti bez hendikepu,“ poznamenal Tomáš Potůček.

Cvičení v klubu přináší řadu benefitů. Kromě zlepšení fyzické kondice rovněž posiluje sebevědomí a psychickou pohodu. Zásadní vliv má i na rehabilitace či prevenci zdravotních komplikací. „Důležité je rovněž aktivní trávení volného času, sociální kontakty a nová přátelství, která se tu tvoří,“ vyjmenoval Tomáš Potůček.

Jedinečné fitko navíc lidi s hendikepem také zaměstnává. „Například za barem,“ podotkl zakladatel Integračního Fitness Clubu.

Nyní však dostal přednost projekt Dukla sportovní a rekonstrukce haly. Dělníci do ní umístí nové výsuvné tribuny pro 400 diváků, to umožní vytvořit dvě tréninková hřiště. Stejný systém diváci znají z haly dašické. Ve druhém patře bude umístěn hostel pro sportovce s kapacitou 12 lůžek a administrativní zázemí.

„V projektu nechybí ani galerie pro návštěvníky se sociálním zařízením a bufetem. Na střechu haly budou instalovány solární panely. V okolí haly s vjezdem z ulice V Ráji je řešena i doprava v klidu, kde posilujeme počty parkovacích míst,“ přiblížil primátor Jan Nadrchal (ANO) s tím, že součástí projektu je i více zeleně. Hala má sloužit především pro zápasy a tréninky mládeže týmu BK Pardubice.

Podle politiků je to investice do majetku města, navíc rozšíření haly uvolní kapacity dalším tělocvičnám pro halové sporty, kterých je v Pardubicích nedostatek. Basketbalisté v současnosti využívají halu každodenně, a i tak musí využívat i další tělocvičny ve městě, aby zvládl odtrénovat všech 200 dětí v devíti týmech a pěti přípravkách. V dopoledních a poledních hodinách je pak hala využívána sportovním gymnáziem.

Dukla sportovní

Projekt na atletický a multifunkční sportoviště na Dukle má proměnit zanedbaný, chátrající a z velké části nevyužívaný areál v moderní sportovní centrum. Jedná se o největší projekční práci v historii města. V plánuje je i hala pro míčové sporty nebo moderní hotel. Na projekt má město už pravomocné územní rozhodnutí. Na atletickou halu pak i stavební povolení. Projekt radnice připravuje od roku 2015.