V Pardubicích hořely baterie z fotovoltaického střešního systému. K požáru, který vypukl v garáži, vyrazili profesionální hasiči v pátek 12. května v 17.10 hodin. Hašení těchto požárů je velmi obtížné a náročné.
„Fotovoltaika byla stále pod proudem. Hasiči ji tak nemohou hasit vodou," vysvětlila tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru (HZS) Pardubického kraje Vendula Horáková. Dodala, že fotovoltaické panely při osvitu neustále vytváří stejnosměrné napětí, které nelze vypnout až po odpojovač, proto je velmi obtížné zvolit správný postup hašení, aby nedošlo k ohrožení života a zdraví zasahujících osob. Při vzniku takového požáru musí hasiči nejprve zajistit vypnutí proudu v celém objektu. Hasiči se také musí důrazně vyhýbat kontaktu se všemi vodivými částmi, aby neriskovali zásah elektrickým proudem.
Oheň se podařilo dostat pod kontrolu v 17.19 hodin. Dále bylo nutné provést ochlazování pomocí jednoho vysokotlakého proudu vody a přenosného hasicího přístroje, a to všech okolních předmětů, které požár ohrožoval.
Hasiči následně provedli kontrolu termokamerou a setrvali až do okamžiku, kdy bylo místo opravdu bezpečné, aby ho mohli předat majiteli. Požár se podařilo zcela zlikvidovat v 17.52 hodin. K nehodě byl povolán vyšetřovatel HZS Pardubického kraje a expert z oboru elektro z Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč.
„Příčinou vzniku požáru je s největší pravděpodobností technická závada na baterii od fotovoltaiky umístěné v garáži. Škodu jsem vyčíslil předběžně na 400 tisíc korun,“ řekl k případu vyšetřovatel Jiří Pacák z územního odboru Pardubice. Uchránit se podařilo majetek za dva miliony korun.