V cestě mu stojí už jen jeden krok – ve čtvrtek zastupitelé města budou hlasovat o tom, zda opravdu chtějí fotbalový stadion pro 4 600 diváků v centru Pardubic. Poté bude možné s firmou Porr podepsat smlouvu, projektanti stadion doprojektují a stavba může začít, hotovo by mělo být za 94 týdnů. Vedení města zatím ale ještě neví, co vše se bude skrývat v tribunách, to ukáže až finální projekt, který musí společnost dokončit co nejdříve. Hodiny, které by mohly Pardubicím odbít návrat do nižší ligy, totiž neúprosně tikají. „Fotbalový klub předloží své požadavky na to, co by tam potřeboval,“ upřesnil primátor.

Projektanti mysleli i na to, že do budoucna by se mohl stadion rozšiřovat. Proto tribuny za brankami připravili tak, aby bylo možné je zvýšit, čímž by kapacita stadionu vyrostla na 6 600 diváků. „Firma také nabízí možnost se nezakonzervovat v uzavřeném prstenci, tak jak to bylo v původním návrhu, ale chce nám nabídnout možnost rozšiřovat stadion,“ dodal primátor.

Očkování proti koronaviru. Ilustrační snímek
Seznam očkujících praktiků: V kraji začíná očkovat 180 "obvoďáků"

Následně tak bude možné fotbalový stadion dostavět, uzavřít ho kolem dokola a navýšit tak jeho kapacitu až na osm tisíc diváků. „To jsou parametry stadionu, který fotbalovým klubům umožňuje účastnit se například evropských pohárů. Městu to dává možnost spolupracovat s FAČR a nabízet stadion jako zázemí pro vyšší mezinárodní soutěže,“ upozornil Charvát.

Východní tribuna pak bude rozdělena na dvě části, aby v ní byl ponechán průhled, kterým bude možné vidět Bránu borců. Projektanti tak dodrželi požadavek památkářů, jelikož stavba je památkově chráněná. „Je hotový koncepční návrh, jak opravit objekt, dá se tam zřídit třeba restaurační zařízení tak, aby to mohlo fungovat celoročně, nejen při zápasech. Přijde mi zajímavé využít Bránu borců tak, aby tam mohlo vzniknout místo pro setkávání, aby se tam mohly pořádat menší koncerty nebo divadelní představení,“ představil primátor své vize. „Když ušetříme na projektu zhruba 50 milionů korun, je výzva nechat peníze v území,“ dodal primátor s tím, že se vedení města začne kulturní památkou více zabývat.

Jan Smejkal dovezl krabice respirátorů do Poličky na vlakové nádraží a zásobu nechal i řidiči MHD Jiřímu Valíčkovi. Ten je bude dávat cestujícím, když nebudou mít.
Nejsem hrdina, vzkazuje Jan Smejkal, který rozdal tisíce respirátorů

Tréninkové hřiště, které se bude nacházet mezi stadionem a Labem, pak budou moci využívat například hokejisté, kteří se před zápasy rozcvičují na parkovišti u hokejové arény. Otevřené bude ale také pro dvě základní školy nacházející se v centru města.

„V Pardubicích máme 1500 fotbalistů a jedna tréninková plocha chybí, využijí ji tak i další fotbalové kluby. Co se týče počtu mládežnických reprezentantů, jsme po Spartě a Slavii nejúspěšnější v republice,“ uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký další důvod, proč je tréninková plocha potřebná.