Po městech, jako je portugalská Golegã, španělský Jerez, belgický Waregem nebo polská Wrocław, přišla řada na Pardubice, aby se staly středobodem dění a připravily program týkající se tradice jezdectví a chovu koní.

Přestože ho v první polovině roku významně narušila pandemie koronaviru, podařilo se spoustu akcí přesunout, a tak Pardubice čeká půlrok plný dostihů, přednášek, výstav, přehlídek nebo workshopů pro rodiny s dětmi. „Řada akcí ukáže, že koně nejsou jenom dostihy nebo chov, kůň je od nepaměti pro člověka pomocníkem i společníkem. Věřím, že za koňskými akcemi přijedou do Pardubic i noví turisté,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

SLAVNÉ PARDUBICKÉ HONY NA ZÁMKU

První akcí ve znamení koní je venkovní výstava snímků fotografa Josefa Pírky na pardubickém zámku, která je přístupná od května až do dubna příštího roku. Výstava připomíná velkolepé parforsní hony, kterými se Pardubice před více než sto lety proslavily po celém Rakousko-Uhersku.

„Na srpen připravujeme výstavu do Mázhausu s názvem Cval staletími, která vznikla jako oslava 130. ročníku Velké pardubické. Podařilo se mi zajistit velmi zajímavé zápůjčky z fondu Rudolfa Poplera nebo Laty Brandisové. V září nás čekají besedy o koních s odborníky,“ uvedla historička Východočeského muzea Renáta Tetřevová.

DREZURA JAKO VE ŠPANĚLSKU

Velkou událostí bude první záříjový víkend, kdy se na závodišti koná Evropský den koní společně s mezinárodní výstavou Koně v akci, letos s podtitulem Koně v Evropě.

„Posláním Evropského dne koní je připomínat historické a kulturní dědictví chovu koní a podporovat udržení tradic, kterými se členská města pyšní leckdy už po staletí,“ dodala koordinátorka projektu Hana Svobodová.

Na programu jsou ukázky španělské a portugalské drezury koní i další jezdecké disciplíny, soutěže a workshopy. „Plánujeme hudební i taneční produkce či drobné degustace krajových specialit,“ doplnila Svobodová.

I přes komplikace způsobené koronavirem se na Pardubickém závodišti odběhnou všechny čtyři kvalifikace na Velkou pardubickou, které se uskuteční v netradičně krátkém čase, a to během letních prázdnin.

Koním se letos budou významně věnovat také Podzimní městské slavnosti, které expandují do prostoru bývalých jatek vedle Tyršových sadů, kde bude program s názvem Koně v proměnách století moderovat herec Václav Vydra. Nebude chybět ani historická koňská módní přehlídka. Slavnosti zakončí 11. října jubilejní 130. ročník Velké pardubické.

Mimo Pardubice se ke konci roku uskuteční zajímavé akce v Národním hřebčíně Kladruby nad Labem, kde návštěvníky čeká Hubertova jízda a Zimní království starokladrubských koní.

Kristina Křivková