Nájemné v městských bytech s regulovaným nájemným bude od 1. ledna roku 2010 zvýšeno v maximálním možném rozsahu. Rozhodla o tom Rada města Pardubic na svém úterním zasedání.

„V každém bytě to je trochu jinak, ale nejvyšší nájemné za byt o výměře šedesát metrů čtverečních bude 57,46 místo dosavadních 51,12 korun. To představuje navýšení o 12,4 procenta,“ konstatoval na včerejší tiskové konferenci náměstek pardubického primátora Michal Koláček.

„V případě bytu, kde je v současné době nájemné 44 korun, by mělo dojít ke zvýšení o osmnáct procent na 52 korun,“ sdělil Michal Koláček.
„Průměrné nájemné v městských bytech s regulovaným nájemným se momentálně pohybuje kolem 50 korun,“ poznamenal náměstek pardubického primátora, podle něhož má nájem začátkem příštího roku stoupnout v průměru o dvacet procent.
„Původně se předpokládalo, že deregulace bude probíhat do roku 2010, ale byla posunuta až do roku 2012. Tehdy by cena bytů mohla dosáhnout takzvaného cílového nájemného ve výši 72,69 korun za metr čtvereční a měsíc,“ nechal se slyšet Michal Koláček.
„Město na nájmech ročně získá zhruba o sedmnáct milionů korun více,“ podotkl náměstek primátora.

Nejsou ani na půlce

„Když se podíváme na poslední výběrová řízení na nájem městských bytů, která jsme prováděli obálkovou metodou, tak zjistíme, že průměrná výše navrhovaných nájmů byla u těch, co se ucházeli o bydlení v městských bytech, někde kolem 130 – 140 korun za metr čtvereční a měsíc. To znamená, že s regulovaným nájemným stále ještě nejsme ani na polovině tržního nájemného,“ upřesnil Michal Koláček.
„Nejnižší ceny byly v pardubické Husově ulici, což možná pro někoho není zas až tak atraktivní lokalita. Nejvyšší cena, kterou nám navrhoval jeden zájemce o městský byt v Ohrazenické ulici, byla 226 korun za metr čtvereční a měsíc. V tomto případě šlo o garsonku,“ pravil.
„Pokud by se někdo z nájemníků chystanou úpravou nájemného dostal do složité životní situace, jsme samozřejmě připraveni jednat o případné pomoci,“ uzavřel.