Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pardubice se v sobotu vrátí do roku 1942. Do heydrichiády

Pardubice /VIDEO/ – Odvaha československých výsadkářů kontra temná doba brutálních represí, které následovaly po smrti tyrana Reinharda Heydricha. Na jeho likvidaci se podíleli také členové paraskupiny Silver A Alfréd Bartoš, Jiří Potůček a Josef Valčík, kteří našli své zázemí v Pardubicích a okolí. Výročí jejich činů si tuto sobotu po 75 letech připomenou i Pardubice.

23.6.2017
SDÍLEJ:

Žáci 9. tříd základních škol z Pardubic si dobově připomněli 75 let od vyvraždění osady Ležáky na pardubickém Zámečku. Na cestu k bývalému popravišti je vyprovodili členové klubů vojenské historie. Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

„Jsme po Praze jediné další město, které si může tuto významnou událost našich i světových dějin připomínat. Osudy vyvražděných Lidic i Ležáků vstoupily do světové historie,“ říká Jakub Rychtecký, náměstek primátora Pardubic.

„Chceme poutavou formou ukázat, že protagonisté tohoto příběhu – nejen výsadkáři – chodili a žili v ulicích tohoto města a v případě Bartoše i Potůčka zde položili i své životy, stejně jako řada nevinných obětí,“ říká za pořádající Klub vojenské historie Pardubice Milan Vinš.

V centru Pardubic tak v sobotu narazíte na dobově oblečené občany protektorátu. Krom malých scének běžného života ale budete mít možnost zhlédnout přehlídku tehdejší módy.
Součástí bude i průvodcem komentovaná a dobovými účastníky oživená prohlídka naučné městské stezky Po stopách Silver A.

Účast výsadkářů cvičených ve Skotsku tak připomene dudácká vojenská kapela The Rebel Pipers. Pokračování tradice výsadkářů připomenou vojáci z 43. výsadkového praporu z Chrudimi s bojovým vozidlem.
Na závěr pak třídou Míru projde průvod všech účastníků.

Sobotní cesta heydrichiádouNaučná stezka Pardubicemi po stopách Silver A
komentovaná prohlídka – sraz pod Zelenou bránou 10:00 a 14:00

Módní přehlídka
30.–40. léta Pernštýnské náměstí
Athelier Cakee – 16:00
Pin Up & Vint. Studio – 16:30

Skotská dudácká kapela The Rebel Pipers
Komenského náměstí – 11:00; Pern. náměstí – 15:00 a 17:00, třída Míru – 13:00 a 18:00

43. výsadkový prapor Chrudim – prezentace
Komenského náměstí – 11:00 – 13:00; třída Míru – 13:00 a 18:00; Pernštýnské náměstí – 15:00 a 18:00

Ochutnávku sobotní akce si v pátek vyzkoušeli také žáci vybraných devátých tříd pardubických škol. Klub vojenské historie Pardubice spolu s magistrátem Pardubice pro ně připravil názorné seznámení s tehdejší realitou. Žáci nejprve shlédli filmový dokument Ležáky 42 a poté je dobově oblečení vojáci i civilisté vyprovodili na místo poprav.

"Musím poděkovat Klubu vojenské historie Pardubice, že za námi na radnici s takovým nápadem přišel. Důsledky heydrichiády byly příšerné pro všechny, kteří se do odboje zapojili a já jsem rád, že Pardubice mohou být místem, kde si jejich statečnost s hrdostí můžeme připomenout. Z výukové části, která v pátek byla pro žáky našich škol, si věřím odnesou tu zkušenost a hrdost na český národ a české hrdiny, kteří nebyli o mnoho starší než oni a přesto byli ochotni položit za republiku život," uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký.

Autor: Jiří Sejkora

23.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

Dnes ve dvě začnou voliči vybírat poslance. Kandidátů je v kraji 407

Fotbalová Fortuna národní liga: FK Pardubice -  FC Sellier & Bellot Vlašim.

Jak Pardubice promluví do obsazení TOP 4? V sobotu hrají v Třinci

Proti proudu času zdarma k oslavám Mezinárodního dne archeologie

Pardubice - Proti proudu času se lidé mohou vydat ve stejnojmenné archeologické expozici Východočeského muzea v Pardubicích.

Pardubice se rozloučí s dostihovou sezonou

Pardubice – Velkou pardubickou to neskončilo, dostihoví příznivci se mají na co těšit ještě tuto sobotu. Pardubickou dostihovou sezonu ukončí sedm dostihů.

Pravý břeh Labe zůstane klidovou zónou. Stavět se nebude

Pardubice – Obyvatelé Pardubic už znají budoucí podobu pravého břehu Labe. Nejzásadnější změnou je nová lávka přes řeku, vybudování informačního systému či doplnění městského mobiliáře. Vzniku nové zástavby určené k bydlení se starousedlíci a ekologové obávat nemusí.

Fotbal a škola. Zkusili si to i v Kanadě

Pardubice – Plnit si povinnosti na fotbalovém hřišti a zároveň i ve škole se vyplácí. O tom dobře vědí hráči Regionální fotbalové akademie Pardubického kraje. Jeden z nich se nedávno dočkal zajímavé odměny, když po úspěchu v „olympiádě“ z anglického jazyka vyrazil na výměnný pobyt do zahraničí. Čtrnáctiletý Petr Beneš týden poznával, jak se žije a trénuje v Kanadě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení