Po roce se do Podzámeckého biotopu, který je součástí Tyršových sadů v Pardubicích, vydá pár hřebců plemene Český norik pod vedením kočího pana Josefa Hradce.

„Koně budou sekat louky lištovou sekačkou tak jako za časů našich babiček a prababiček. Tento způsob sečení napomáhá druhové pestrosti těchto květnatých luk. Seče začnou probíhat ve čtvrtek 20. června mezi osmou a devátou hodinou ranní a je možné, že se protáhnou až do pátku,“ uvádí Žaneta Jakešová ze Služeb města Pardubic.

Že půjde o výjimečnou podívanou, napoví už jen vyhledávání na internetu. Například web www.envic.cz, což je síť informačních center v oblasti životního prostředí, píše: „V Evropě se v současnosti nevyrábí sekačky vhodné k použití s koňmi.“

Zároveň vysvětluje, proč tento způsob sekání luk zemědělci postupně opustili. „Kdo s koňskou sekačkou někdy pracoval, potvrdí, že člověk pomalu víc času trávil čištěním lišty než sekáním. Sekat polehaný porost či husté otavy není nic pro choleriky.“

Pokud by však někdo sekačku za koně sháněl, může na základě internetové nabídky vyrazit do Kutné Hory a podle fotografií opravdu historický kus za tři tisíce korun pořídit.

Mohlo by vás zajímat: O trávníky v pardubických Tyršových sadech se budou starat robotické sekačky

Pardubice, sekačky | Video: Služby města Pardubic