Kulturně-dobročinný běh a pochod chce zvýraznit často dosti opomíjenou historii města Pardubice související s obdobím Protektorátu Čechy a Morava. Tato akce je určena všem sportovním, ale i nesportovním, nadšencům všech věkových kategorií.

Akci pořádá Památník Zámeček a konat se bude 8. června. Nabídne několik různých variant, ze kterých si mohou zájemci vybrat. A také se do nich nyní zaregistrovat na webové stránce.

Jedním z bodů společného jednání radních Pardubic a kraje bylo téma pardubického letiště.
Radní města a kraje jednali o hotelu na letišti nebo parkování u nemocnice

Celý výtěžek startovného půjde přes transparentní účet na konto pro podporu Elly Fekoňové, která se potýká s mozkovou obrnou.

Kdo se chcete zúčastnit běhu, má na výběr mezi 5 km a 10 km dlouhou trasou. Obě tyto trasy budou začínat u Památníku Zámeček (kde bude i cíl trasy) a následně povede krásnou lokalitou Nemošické stráně. Jedná se o nenáročný přírodní terén. V rámci trasy bude i drobné občerstvení.

Na trasu není stanoven žádný časový limit. Je určena zájemcům jakéhokoliv věku i výkonnosti. „V letošním ročníku se běhu mohou zúčastnit i jeho mladší příznivci. Připravili jsme totiž i dětskou trasu o délce přibližně 1 kilometr,“ uvádějí organizátoři.

Připravený bude i komentovaný pochod s průvodcem Navíc součástí této historické procházky budou i animace pomocí projektoru a audio výpovědi.

Pardubická Explosia dosáhla rekordního zisku 284 milionů před zdaněním.
Pardubický výrobce výbušnin hlásí rekordní zisk. Válka zvyšuje poptávku

„V letošním ročníku pro vás máme dvě varianty pochodu. Jednu delší a jednu kratší, aby se mohli případně připojit i běžci a nebyli tak ochuzeni o kousek naší historie,“ zvou pořadatelé.

Pochod nabízí veřejnosti jedinečnou možnost nahlédnout pod pokličku pardubického odboje. Trasa pochodu bude směřovat do centra města, kde jsou historická místa spojená s výsadkem Silver A.

Ceny za registrace se pohybují v rozmezí od 100 do 250 korun. Možná bude registrace i platba na místě v hotovosti v den konání akce.

Pardubické letní kino má nového provozovatele. Jan Motyčka v jeho čele skončil.
Letní kino v Pardubicích má nového provozovatele. Dlouholetý šéf skončil

Operace Silver A byl krycí název zvláštní výsadkové operace připravené zpravodajským oddělením Ministerstva národní obrany exilové československé vlády v Londýně.

Na podzim roku 1941 byla v Londýně sestavena skupina tří parašutistů Silver A. Členy byli Alfréd Bartoš, Josef Valčík a radista Jiří Potůček. Dne 29. 12. 1941 seskočili nedaleko Poděbrad. Jejich úkolem bylo na Pardubicku navázat kontakt s Londýnem přes vysílačku Libuše. To se jim zdařilo z lomu Hluboká, kousek od Ležáků. Ty nechali nacisté za trest vyhladit.

Mohlo by vás zajímat: Zjednodušování překážek na Velké pardubické jde proti její tradici

Zdroj: Bohumil Roub