V Pardubicích je 18 základních a 31 mateřských škol zřizovaných městem a 5 soukromých škol s různým zaměřením, například bilingvní základní škola, křesťanská nebo praktická škola Svítání pro děti s hendikepem. V 18 pardubických základních škol je letos připraveno celkem 1 160 volných míst. Z devátých tříd odejde přibližně 1 100 žáků. Přesto podle vedení radnice místa nestačí. Důvodem jsou silné ročníky dětí i rostoucí počet obyvatel města.

Tlak na kapacitu místních škol vytvářejí, podle vedení města, i rodiny cizinců, kteří pracují v městských průmyslových zónách. Pardubická radnice uvádí, že ve školách na území Pardubic je evidováno 819 žáků cizinců v základních školách a 219 dětí cizinců v mateřských školách. Více než polovina základních škol má více než 8 procent cizinců.

Záchrana srnce v Lázních Bohdanči.
VIDEO: Hasiči na Pardubicku zachránili srnečka. Dojemně se s nimi rozloučil

„Jenom pro představu vybudování jednoho místa v základní škole je náklad zhruba 1,2 milionu korun. Navzdory tomu, že jsme v posledních čtyřech letech zajistili 400 nových míst v mateřských a základních školách, budeme potřebovat investovat do nové školy a navyšování kapacit školek další stovky milionů korun. Město musí řešit tyto situace samo a vynakládat finanční prostředky na jejich řešení,“ přiblížil náměstek primátora zodpovědný za školství Jakub Rychtecký. Rozvoj průmyslových zón ve městě přináší i zvýšenou zátěž, mimo školství, v oblasti zdravotnictví, veřejného pořádku nebo bezpečnosti.

Pardubice přitom v posledních letech navýšily kapacity škol a školek o 400 míst. S ohledem na vývoj počtu obyvatel to ale nestačí. Město tak musí vytvářet další místa pro rodiny s malými dětmi i budoucí školáky.

Nová lávka pro pěší přes pardubické nádraží.
V květnu po nové lávce až na Duklu. Město se dohodlo se Správou železnic

Radnice proto nechá rozšířit mateřskou školu Kamarád v ulici Teplého na Dukle, kam v současnosti může chodit až 104 dětí ve věku od 3 do 7 let. Za více než sto milionů korun tam nově vzniknou čtyři další třídy.

„Přístavbou navýšíme kapacitu v mateřské škole o dalších 100 dětí. Počítáme s naplněním podmínek pro přijímání dětí již od dvou let, vycházíme tak vstříc potřebám pardubických maminek. Naším cílem je zprovoznit nové prostory již pro školní rok 2025/2026,“ přiblížil Rychtecký. Nová školka bude sloužit rodinám bydlícím od Opočínku přes Svítkov, Duklu, Višňovku až po Dražkovice.

„Hlavním cílem je vytvořit nová místa pro předškolní děti a vybudovat moderní zařízení, které odpovídá současným potřebám a trendům ve vzdělávání. Počítáme s celkovou výší nákladů 111 miliónů včetně DPH. Výdaje budou zčásti pokryty dotací,“ doplnil primátor Jan Nadrchal.

Pro větší děti pak vznikne nová škola v bývalých Masarykových kasárnách. Město hledalo roky využití pro bývalý vojenský areál. Teď má jasno, učit se tu budou děti. Vzdělávací zařízení pro zhruba 540 žáků vyjde město na téměř 550 milionů korun. Součástí školy bude minimálně 18 tříd, odborné učebny, družina, knihovna, jazykové nebo IT učebny. Projekt také počítá s jídelnou, kuchyní a tělocvičnou, gymnastickým sálem nebo multifunkčním venkovním sportovištěm.

Ukázka slovinského Pilatusu před několika roky získala ocenění na britském prestižním leteckém dnu RIAT. Nyní bude k vidění na Aviatické pouti.
Slovinské vojenské letadlo se objeví v premiéře na Aviatické pouti

„Vedle již probíhajících projekčních prací na výstavbu nové školy v areálu Masarykových kasáren, plánujeme rozšíření kapacity ZŠ v Pardubičkách o 45 míst. Máme již připravený návrh stavby a letos se chystáme zahájit zpracování projektové dokumentace,“ informoval Rychtecký.

Peníze na další projekty chce msto získat z daně z nemovitostí nebo z nově zavedeného poplatku z pobytu, který hradí návštěvníci města. Pardubákům se žádné poplatky nezvýší.