Stalo se vám, že jste šli vynést odpadky a u kontejneru na vás číhaly dvě zářivé oči? V Pardubicích nic neobvyklého. Potkani na jaře dokonce obsadili prostor před pardubickým vlakovým nádražím. Po setmění se jich tu pohybovaly stovky, nalákaly je sem kontejnery s odpadem. Správa železnic musela prostor deratizovat, umístit pasti a dokonce ostříhat keře, aby se potkani neměli kde schovávat.
Za poslední měsíc pak inspektoři v Pardubicích kvůli trusu či mrtvím hlodavcům dočasně zavřeli supermarket Lidl, sklad Kauflandu na S.K. Neumanna nebo pivnici na Bělobranském náměstí v centru města. Kontrola ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce na místech objevila trus hlodavců a další stopy po jejich řádění.
Třída Míru i Pernštýnské náměstí
Hlavními lokalitami, kde se vyskytují hlodavci opakovaně, jsou sídliště, jako Polabiny, Závodu míru, Dubina a Dukla. Tam, kde žije velké množství obyvatel a v přítomnosti kanalizačních šachet a kontejnerů, mají totiž hlodavci snadný zdroj potravy. Pardubická radnice teď přiznala, že problém s potkany má i centrum města. Mimo sídlišť existují místa, kde je deratizace obtížná kvůli zpevněnému povrchu a přítomnosti soukromých objektů.
„Bavíme se například o třídě Míru, historickém centru města či Palackého ulici,“ vyjmenoval vedoucí odboru životního prostředí pardubického magistrátu Miroslav Míča. „V těchto lokalitách může být problémem i pohyb hlodavců, kteří mají v okolí restaurací snadný přístup k odpadním nádobám,“ dodal Míča s tím, že deratizace na soukromých objektech a pozemcích není odpovědností města, a proto radnice apeluje na soukromé majitele, aby prováděli preventivní deratizaci svých objektů.
Právě v historickém centru je deratizace složitější. Zeleně tu je méně a deratizátoři mají minimální šanci pokládat nástrahy do nor. Nejúčinnější cestou je podle odborníků právě součinnost Pardubáků.
Boj s potkany
Velká deratizace v Pardubicích probíhá každý sudý rok. Další celoplošná deratizace tak město čeká příští rok. Menší ohniskové deratizace probíhají každoročně.
Do akce proti potkanům se tak mají zapojit i majitelé nemovitostí v centru města.
„Naším cílem je zajistit, aby občané mohli žít ve městě bez obav z přítomnosti obtížných hlodavců. Je však potřeba i součinnost ze strany občanů, protože i odpovědnost soukromých majitelů nemovitostí hraje důležitou roli v tom, zda se problém s hlodavci udrží na přijatelném minimu,“ řekla náměstkyně primátora zodpovědná za životní prostředí Jiřina Klčová.
Radnice tak přemlouvá soukromníky, aby nechali deratizovat své objekty.
„Chceme docílit snížení počtu škodlivých hlodavců na veřejných pozemcích a budovách, které jsou v majetku města, na přijatelné minimum, kdy nedochází k volnému pobíhání hlodavců na místech, kde byly provedeny předchozí deratizační kroky,“ dodala Klčová.
Malí, ale šikovní
Potkani, kteří ročně běžně odchovají i 60 mláďat, se podle odborníků schovávají v každé vhodné škvírce, šplhají i po poměrně hladkých stěnách a prokoušou se skrze beton. Umí také překousat slabší pletivo nebo kabely. Navíc jsou přenašeči nebezpečných infekčních chorob, jako je vzteklina, tularémie nebo salmonela. Potkani ve městě také hojně roznášejí klíšťata.
Škodí všude, kde se skladují potraviny. Boj s hlodavci tak v podstatě nikdy nekončí.
Cílem města je především korigovat počet hlodavců. Vedení města ví, že zbavit se jich úplně není možné. Snaží se tak alespoň dostat populaci škodlivých hlodavců na minimum.