Sedmdesát levitujících deštníků překvapí chodce v Klášterní ulici v centru Pardubic. Jde o netradiční pozvánku sokolů na krajský slet, který se uskuteční 15. a 16. června na městském stadionu na Dukle. Takzvané sletové nebe v ulici, která symbolicky spojuje Magistrát města Pardubic s pardubickou sokolovnou, budou moct lidé vidět až do zahájení XVII. všesokolského sletu v Praze 30. června.

Krajské slety jsou vyvrcholením příprav v regionech. V Pardubicích se diváci můžou těšit na premiérovou ukázku 11 hromadných skladeb, ale nepůjde o jediný bod programu. Přehlídky se účastní i nesokolské sportovní a kulturní spolky. V Pardubicích pořádající župa Východočeská-Pippichova během dvoudenního programu nabídne návštěvníkům třeba sportovní aktivity pro děti i dospělé, divadelní i hudební vystoupení či představení bezpečnostních a záchranných složek.

Nedělní nebe na Pardubicku.
FOTO: Supercela na Pardubicku. Nejdřív nádhera na nebi, pak děsivá bouře

„V sobotu 15. června od 17 hodin jsme pro rodiny připravili doprovodný program ve formě sportovních aktivit pro děti i dospělé a od 18 hodin divadelní představení souboru Ledříček z Klášterce nad Orlicí na stadionu Hvězda na Dukle. V neděli se pak mohou návštěvníci těšit na prezentaci Armády ČR, městské policie nebo hasičů, nebo s rodinou navštívit sportovní park či sokolskou pouť,“ pozvala za pořadatele z České obce sokolské (ČOS) Lenka Pařízková.

Akce se bude konat za podpory primátora Pardubic Jana Nadrchala, nápad sletového nebe pak podpořila také pardubická senátorka a ředitelka Základní a praktické školy Svítání Miluše Horská. „Za podporu realizace netradiční pozvánky děkujeme Evropskému spolkového domu, vedení Magistrátu města Pardubice a Městskému obvodu Pardubice I,“ doplnila Pařízková.

Sokolové během nácviku sestav, které předvedou na 17. ročníku všesokolského sletu. Ilustrační foto.
Sokolové pilně trénují. Jejich skladby pro Prahu můžete vidět i v Pardubicích

Ukázku hromadné skladby Babí léto pro ženy a seniorky budou moci obyvatelé Pardubic vidět ve čtvrtek 30. května v odpoledních hodinách přímo pod deštníky v Klášterní ulici. Právě ty jsou také součástí hromadné skladby coby sportovní náčiní ve dvojím barevném provedení, sytě žluté a malinově růžové. Sokolové chtějí i v Pardubicích demonstrovat hlavní motto celého sletu „slet spojuje“ – například sport a umění, ale také tradici s moderními prvky.

„Příběh skladby o dešti a letní bouřce dal obrys i cvičebnímu úboru, tunika s kapucí vychází z tvaru volné pláštěnky a legíny jsou přeneseným symbolem pro tanec v dešti. Pro ženy budou jistě výzvou stepově taneční vsuvky či vzájemné proplétání deštníků,“ prozradila Štěpánka Sadílková, spoluautorka hromadné skladby Babí léto.

Pardubická jedenáctka Viléma, stejně jako loni, za přijatelných 69 korun (běžně v pardubických restauracích kolem 40 korun), deci vína ale už za 60 korun, půllitr perlivé či neperlivé vody za 49 korun. To jen pro úvod. Spoléhat se na to, že se tu i dobře
Pivo za 69, deci vína za 60 a drahé jídlo - to byl letošní Majáles v Pardubicích

O XVII. všesokolský slet , který začne 30. června v Praze, je mimořádný zájem. Na hromadné skladby ve Fortuna Aréně v pražském Edenu zbývá 30 procent vstupenek.

Sletový týden zahájí velkolepý průvod historickým centrem, divadelní představení v Národním divadle pod režisérskou taktovkou Bohumila Gondíka a mše v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Ochutnávku toho nejlepšího ze sokolského výkonnostního sportu a ukázku tradičních a netradičních sportů přinese Sokol Gala v O2 areně. Součástí sletového týdne je také doprovodný kulturní program zahrnující divadelní a pěvecká vystoupení, výstavy nebo pódiová vystoupení.