Legalizátor – slovo, které se čím dál častěji objevuje v policejních spisech. Označuje osobu, která se vědomě či nevědomě podílí na legalizaci výnosů z trestné činnosti. Dnes to je nejčastěji peněz pocházejících z podvodů na internetu. Jen za poslední dva roky policie eviduje stovky případů a ty díky oblibě online prostředí stále rapidně přibývají.
Jeden takový legalizátor, ukrajinský skladník Roman L., se měl ve čtvrtek zodpovídat před Okresním soudem v Pardubicích. Byl obviněn právě z „praní špinavých peněz“. Podle státního zástupce měl získat podvodem 300 tisíc korun od slečny z Pardubicka (její identitu redakce zná, ale s ohledem na zachování soukromí ji nezveřejní).
POLICIE VARUJE
Policie České republiky varuje, že i legalizace výnosů z trestné činnosti z nedbalosti je trestná s horní sazbou odnětí svobody až pět let.
• Nestaňte se součástí zločinu a nikomu neumožňujte převod finančních prostředků přes váš bankovní účet.
• Legalizace výnosů z trestné činnosti, byť z nedbalosti, je trestná.
• Zároveň se nenechte podvést v rámci četných, různorodých internetových podvodů.
• V případě, že vám chce někdo převést peníze na váš účet, tak mu plně stačí číslo vašeho účtu.
• Vždy se nad svým jednáním zamyslete a nenechte se do ničeho tlačit ani nikým zastrašovat.
Zdroj: www.policie.cz
Obžalovaný 34letý muž z Voznesensku k soudu ve čtvrtek nepřišel. Současně je v pátrání i kvůli jiné trestné činnosti. Předseda senátu Karel Gobernac se proto domnívá, že už není na území České republiky. „Jednání jsem proto odročil. Pokud se ho nepodaří vypátrat, bude v listopadu souzen jako uprchlý,“ dodal soudce na dotaz Deníku.
Roman L. měl letos v únoru od poškozené převzít částku 300 tisíc korun v jedné obci na Pardubicku. A proč tak vysokou částku od 20leté slečny vůbec dostal? O tom se reportéru Deníku slečna v slzách rozpovídala po přerušení hlavního líčení. S ujištěním, že jí redakce zachová anonymitu a její případ bude varováním pro další možné oběti.
„Volal mi někdo, údajně z mé banky, že si na mě někdo vzal mnohasettisícovou půjčku. Vyděsilo mě to, pak přišel s tím, že se můžu bránit, ale musím si vzít půjčku jinou. Nevím proč, věřila jsem mu, milion mi nedali, ale 800 tisíc korun už ano,“ začíná vyprávět podvedené Pardubačka.
CO NA TO TRESTNÍ ZÁKONÍK?
§ 217 Legalizace výnosů z trestné činnosti z nedbalosti
(1) Kdo jinému z nedbalosti umožní zastřít původ nebo zjištění původu věci ve větší hodnotě, která byla získána trestným činem spáchaným na území České republiky nebo v cizině, nebo jako odměna za něj, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.
(2) Odnětím svobody až na tři léta bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 proto, že porušil důležitou povinnost vyplývající z jeho zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo uloženou mu podle zákona, nebo
b) získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného značný prospěch.
(3) Odnětím svobody na jeden rok až pět let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 ve vztahu k věci pocházející ze zvlášť závažného zločinu, nebo
b) získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu.
Dnes nechápe, jak se mohla nechat tak manipulovat. Argumentace česky mluvícího údajného zástupce banky byla tak silná, že mu podle svých slov naprosto podlehla.
„Sliboval, že vše dostanu zpátky, půjčky se smažou a dostanu i svých necelých sto tisíc, co jsem měla naspořeno. Různé částky jsem pak posílala na čtyři chráněné účty, prý proto, aby mi ty peníze nikdo nevybral. Posledních 300 tisíc korun jsem pak v hotovosti dala kurýrovi,“ v slzách pokračovala.
Ten údajný kurýr byl právě Roman L.
Pak už se jí nikoho nepodařilo zkontaktovat a zbyly jí jen „oči pro pláč“. Připojila se proto alespoň s náhradou škody k soudnímu řízení. Ovšem jen se zmíněnými 300 tisíci korun.
Dále podvedená doufá, že policie vše vyšetří, pachatele najde a nebude muset od mladého věku splácet tak obrovský dluh.
Souzený Roman L. mohl a nemusel být součástí zorganizované zločinecké skupiny. O původu peněz mohl vědět, on se ale ještě při výsleších před policisty bránil, že nevěděl. Nevěděl prý, že pocházejí z trestné činnosti a měl fungovat jen jako kurýr.
„Tuto finanční hotovost od ní převzal i přesto, že neznal její původ, a ani se o něj sám nezajímal s vědomím, že se může jednat o peníze pocházející z trestné činnosti,“ uvádí obžaloba.
Hotovost údajně potom za provizi předal neznámé osobě vystupující pod jménem Arthur D., a to v obchodním centru na pražském Chodově. Arthur D. do té doby prý obžalovaný neviděl a neznal, kontaktoval ho údajně na sociální síti Telegram a pak se po něm slehla zem.
Vzhledem k tomu, že současný pobyt Romana L. je neznámý, a navíc je hledán pro další delikty, je otázkou, zda mluvil pravdu. To ukáže až další soudní jednání.
POUČENÍ
• Seznamte se s rizikem náboru legalizátorů pro podvodnou činnost.
• Neumožňujte přístup do svého bankovnictví nikomu, kdo není oprávněn na Váš účet přistupovat.
• Velmi častým cílem pachatelů při náboru legalizátorů jsou zahraniční studenti pocházející zejména ze zemí bývalého Sovětského svazu.
• Vzhledem k tomu, že se na našem území v současné době nalézá velké množství ukrajinských válečných uprchlíků, upozorňujeme na riziko snazšího náboru těchto osob. Zejména proto, že je mezi nimi mnoho osob, které hledají výdělečnou činnost a zároveň jsou to osoby neznalé českého prostředí a legislativy spojenou právě s bankovním sektorem.
Zdroj: www.policie.cz