V rychlíku, který se ve středu v noci srazil v Pardubicích s nákladním vlakem, cestovalo kolem 380 osob. Čtyři ženy nehodu nepřežily. Více než dvacet zraněných bylo transportováno do nemocnic v Pardubicích, v Chrudimi a v Hradci Králové. Nejvíce poškozený byl lůžkový vůz přímo za lokomotivou.

„Při příchodu na místo byl nezvyklý klid, všichni - jak zranění, tak nezranění - byli disciplinovaní a poslouchali naše pokyny," popsal situaci na místě velitel čety hasičů Petr Dvořák, který byl s jednotkou u nehody jako první. „Vyprošťovali jsme zraněné z prvního vagonu, z místa, které bylo zhruba pět krát pět metrů, kde se nacházeli čtyři zranění," řekl zasahující hasič. Zásah trval do vyproštění posledního zraněného hodinu a 10 minut. Dalších cca 25 minut hasiči prováděli průzkum, zda se někdo nenachází ve skrytých místech.

Záběry srážky vlaků v Pardubicích z průmyslové kamery.
VIDEO: Strojvedoucí RegioJetu stihl před tragickou srážkou vlak zastavit

Vyprošťování bylo složité, protože materiály použité na vagonech jsou daleko silnější než například na vozidlech, a to i těch nákladních. „Používali jsme  většinou okružní a mečové pily a dotrhávali vyprošťovacím zařízením," přiblížil Petr Dvořák.

Hasiči od první chvíle věděli, že jedou k fatální nehodě, že se jedná o střet rychlíku s nákladním vlakem. Předpokládali, že bude hodně raněných. „Při příjezdu je všude tma, první jdete k místu střetu a tam byl takový klid, že jsme nevěděli, jestli je to dobře nebo špatně," přiblížil velitel čety.

„Všichni hasiči předvedli velmi profesionální zásah a za zhruba 75 minut byli všichni zranění i cestující mimo nebezpečí," dodala tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková.