O opravu se ale nepostará město, nýbrž společnost Omnium, která kapli na vlastní náklady navrátí původní tvář. „Společnost chce toto břímě převzít a zachránit kapli. Do zimy jsou připraveni ještě udělat zabezpečovací práce,“ popsal primátor Martin Charvát.

Torzo kaple, které je na spadnutí, je v této době oplocené. Zastupitelé nyní schválili jeho odkup od původních majitelů, dlouho ale kaple v majetku města nezůstane. Radnice ji přepíše na společnost, která chce památku co nejdříve revitalizovat. „Jakmile zkompletujeme vlastnická práva, zahájíme převod nemovitosti včetně pozemku na tento spolek,“ dodal primátor.

Město otevřelo veřejné griloviště Pod Vinicí
Město otevřelo veřejné griloviště Pod Vinicí

V roce 2018 přitom zastupitelé schválili peníze na demolici kaple. Poté se ale ukázalo, že není v majetku města, což celý proces zdrželo a dalo to čas odpůrcům jejího zbourání. „V 19. století toto místo bylo významným výletním cílem. V 50. letech jsme přišli o kapli svatého Marka a Josefa a byla by škoda, kdybychom přišli i o tento artefakt,“ řekl jednatel Klubu přátel Pardubicka Jan Řeháček, který stál za peticí, v níž 600 lidí odmítalo zbourání památky.

„Proti tomuto plánu se v Pardubicích zvedla vlna odporu, na což město reagovalo a začalo hledat majitele stavby,“ vysvětlil Miroslav Macela z odboru majetku a investic.

Vyšší cena

Vlastníky byli ale již zemřelí manželé, jejichž děti si za torzo řekly 60 tisíc korun, přestože znalec hodnotu vyčíslil na 45 tisíc. Radní nechtěli vyšší cenu dát, koupě ale stejně prošla zastupitelstvem, jelikož město začalo spoléhat právě na společnost Omnium. „Záchrana kapličky poslouží nejen obyvatelům Pardubic, ale i přilehlých obcí, znovu se tam navátí kulturní a náboženský duch,“ zhodnotil celý příběh zastupitel Matěj Slanař.