Kde sídlí Povodí Labe? Kde celní úřad? A kde jsou radnice jednotlivých obvodů? Podobné otázky museli v testu zodpovědět všichni řidiči, kteří se v Pardubicích chtěli stát taxikáři. Tomu je ale nyní konec, zkoušky z místopisu muselo město na popud Poslanecké sněmovny zrušit. „Doba se posunula, dneska mají taxikáři jiné možnosti, jak zjistit, kam mají zavézt klienta,“ vysvětlil primátor Martin Charvát (ANO) s tím, že řidiči si vystačí s navigacemi.

Více práce pro policii

To se ale nelíbí například zastupiteli a dlouholetému předsedovi komise pro zkoušení taxikářů Václavu Snopkovi (KSČM). „Znalosti uchazečů jsou prachmizerné, určitě bude mít více práce jak městská, tak státní policie, protože taxikáři neznají režim taxislužby v Pardubicích. Řada uchazečů prokazovala u zkoušek hluboké neznalosti,“ řekl Snopek s tím, že někteří z nich neměli ponětí, kde se nachází různé úřady, školy nebo zdravotnická střediska.

„Chránili jsme tím uživatele, který platil za kilometry, aby s ním řidiči neobjížděli půl města. Taxikář by měl znát město a jezdit co nejefektivněji a nejrychleji,“ dodal Snopek.

Ročně zkoušky, které se v Pardubicích píší od roku 1999, skládalo kolem 150 zájemců, někteří z nich uspěli třeba až napotřetí.

Taháky

„Museli je absolvovat všichni taxikáři, kteří chtěli v Pardubicích nabírat zákazníky, tedy například i taxikáři z Chrudimi, kteří sem někoho dovezli a tady chtěli vzít dalšího klienta,“ upřesnila tisková mluvčí pardubického magistrátu Nataša Hradní.

Uchazeči psali písemné testy, v nichž si museli vědět rady minimálně s 21 otázkami z celkových 28, poté mohli přistoupit k ústní zkoušce. „Museli jsme dělat nové testy, protože si je někdo třeba ofotil a taxikáři se podle nich učili. Jako v každé škole byly snahy si to zlehčovat,“ uvedl Snopek.

Našli se i tací, kteří při testech podváděli - řidiči měli například taháky a jeden z nich dokonce při testu volal přítele na telefonu. „Musel jít na jiný termín,“ uzavřela Hradní.