Ovocnáři se shodují na tom, že letošní úroda třešní je velmi malá. Jarní mrazy kvetoucí stromy hojně poškodily a ty proto plodí málo a někde dokonce vůbec. Například v Cholticích na Pardubicku, kde působí pěstitel Zbyněk Bendák, letos třešně vůbec prodávat nebudou. Žádné nemají. „Úrodu peckovin jsme měli letos úplně minimální, protože ji poškodily jarní mrazy, z toho důvodu nemáme ani co prodávat,“ povzdechl si.

Také ovocnář z nedalekých Svinčan Zdeněk Dostál potvrdil, že úroda není dobrá. „Letos je nejhorší sezóna za poslední 25 let,“ popsal situaci doslova.

Dodal, že byl donucen oproti loňskému roku zvýšit cenu třešní přibližně o 20 procent. Zároveň se ale prý stále snaží udržovat cenu co nejnižší, aby u něj lidé chtěli nakupovat. Třešně prodává za 130 Kč/kg.

Ve společnosti Ovocné sady Svinčany měli letos také menší úrodu. „Hodně nám toho zmrzlo, ale něco málo máme a sklízíme. Je to ale přibližně jenom 20 procent běžné úrody,“ uvedla Lenka Nešetřilová. Dodal, že cena třešní je letos oproti loňskému roku vyšší, ale spíše se v ní projevují veškeré náklady než vypěstované množství. Třešně nabízí za 110 Kč/kg.

Prodej třešní na tržišti

Deník se byl podívat na pardubických trzích na třídě Míru. Stánky s ovocem a zeleninou tu má pět prodejců. Jediný z nich, který nabízel třešně z českých sadů, byl Zdeněk Dostál.

Ostatní prodejci prodávali třešně dovezené z Polska. „Ovoce v Polsku je cenově mnohem dostupnější a výhodnější. Z toho důvodu odebíráme od nich. V Polsku navíc mráz tolik nezničil úrodu, takže jich mají větší množství, a proto jsou i levnější než ty české,“ popisovala prodejkyně Nikola Drahá, která nabízí třešně za 159 Kč/kg. Ostatní trhovci, kteří prodávají dovezené třešně, mají ceny v rozmezí 150-170 Kč/kg.

Prodej třešní v obchodech

V pardubických obchodech je situace velmi podobná. Ze čtyř obchodů, které Deník navštívil, pouze jeden z nich prodává české třešně, prodavačka ovšem nevěděla, odkud třešně odebírají.

V potravinách poblíž zastávky U Marka nabízí třešně za 150 Kč/kg. V obchodě Bovys, který se specializuje na ovoce a zeleninu, prodávají české třešně za 179 Kč/kg. V hypermarketu Tesco mají třešně z Maďarska za 160 Kč/kg bez karty Clubcard a za 120 Kč/kg s kartou. Zatímco v Penny prodávají slovenské třešně za 160 Kč/kg.

A jaká je situace u lidí na zahrádkách?

Třešně na zahrádkách letos také plodí méně. Oslovení zahrádkáři se shodovali na tom, že letošním problémem nebyl pouze mráz, ale i špačci, kteří si na třešních pochutnávali.

„Nějaké třešně máme, ale není jich moc. Oproti předchozím rokům jich je rozhodně méně a nepomáhají tomu ani vrabci a špačci, kteří po nich jdou,“ sdělila Adéla Moučková z Holic. Podobnou situaci má na své zahradě i Hana Brandýská z Dolních Ředic: „Letos třešeň kvetla o měsíc dříve a byla úplně obsypaná, takže jsme čekali velkou úrodu. Pak ale začalo mrznout a všechno to pomrzlo. Na zemi byla napadaná spousta malých zelených kuliček. A teď na ní není skoro nic.“

Třešně je možné zakoupit i na marketplace

Inzerátů s nabídkou třešní v Pardubickém kraji není na facebookové stránce marketplace mnoho. Třešně zde ale nabízí za 50 Kč/kg například Milada Preislerová z Hrochova Týnce. „My máme letos stejnou úrodu jako vloni, nezaznamenali jsme, že by třešní bylo méně. Lidé si k nám mohou třešně přijet sami natrhat,“ uvedla.

Ostatní nabídky se zde pohybují v cenovém rozpětí od 60 do 280 Kč/kg.