Aktuálně probíhá v pardubických Tyršových sadech instalace dobíjecích stanic pro robotické sekačky. Ty se budou nyní starat o část travnatých ploch v parku nedaleko centra města.

„Po zkušebním provozu na podzim loňského roku jsme se rozhodli pro zakoupení dvou robotických sekaček Belrobotics, které by měly sekat asi polovinu pobytových trávníků v Tyršových sadech“, sdělila Klára Sýkorová, místopředsedkyně akciové společnosti Služby města Pardubic.

Den starokladrubského koně se koná 25. května 2024.
Velký den v Kladrubech: K vidění bude stovka koní, šestispřeží i příjezd císaře

Sekačky jsou bateriové a na rozdíl od běžně používaných sekaček bezhlučné. Další jejich výhodou je, že pracují, kromě doby nabíjení, prakticky neustále, a tak posekají trávník mnohem častěji, než je obvyklé při běžné údržbě.

„Jsem přesvědčen, že tato inovace výrazně zlepší kvalitu našich veřejných prostranství a přinese návštěvníkům lepší zážitek z pobytu v Tyršových sadech,“ uvedl Filip Šťastný, starosta Městského obvodu Pardubice I.

Provoz mezi Pardubicemi a Sezemice zkomplikuje stavba nové křižovatky.
Cestu z Pardubic do Sezemic zkomplikuje stavba kruhového objezdu

Sekačky budou jezdit v části parku ke zdymadlu a budou občas na vymezených úsecích přejíždět i cestičky. Jsou vybaveny pěti sonary, které v kombinaci se senzory umožňují detekci jakýchkoliv překážek.

A rozhodně nemají sloužit pro případnou zábavu návštěvníků sadů. Při nadzvednutí se totiž vypínají a posílají signál o zastavení a aktuální poloze obsluze.