Učitele Marka Líbala, který je nominovaný na prestižní cenu, přivedl na současnou profesní dráhu inzerát, jenž si jako student královéhradecké univerzity přečetl na nástěnce katedry německého jazyka.

„Škola NOE hledala studenta na výuku němčiny - dvě hodiny týdně. Rozhodl jsem se zkusit štěstí a vyrazil jsem na pohovor. Nijak zvlášť jsem si nevěřil, nebyl jsem si jistý ani tím, zda skutečně chci být učitelem. To jsem měl zjistit právě v naší škole. Škola NOE mi poskytla zázemí a podporu v tom, v čem jsem zrovna potřeboval. Dnes cítím vděčnost, že mohu být součástí této školy. Společně sdílené hodnoty, rozvoj charakteru, kritického myšlení a přitom vysoká úspěšnost žáků u přijímacích zkoušek, to jsou aspekty, které z mého pohledu činí školu výjimečnou,“ říká Marek Líbal.

Součástí 17. ročníku Pardubického vinařského půlmaratonu byl závod Kiekert desítka a Pohárový závod koloběžců v půlmaratonu.
Komplikace pro pardubickou dopravu. Centrum města v sobotu zaplní sportovci

Sám sebe však nepovažuje za učitelskou autoritu, uvědomuje si, že k dosažení cíle vede vždy několik cest. „Já osobně věřím v sílu příznivého podporujícího klimatu třídy, růstového nastavení mysli a partnerského přístupu. Zřejmě nejdůležitější a zároveň nejobtížnější pedagogická zásada, být vzorem, je mi nedostižným ideálem,“ uvádí pedagog.

Směrem k budoucnosti má řadu cílů. Nejen pedagogických a ne malých. Je totiž také trenérem mládežnické reprezentace nohejbalistů.

Na pardubické křesťanské ZŠ NOE vyučuje Marek Líbal češtinu a němčinu.Na pardubické křesťanské ZŠ NOE vyučuje Marek Líbal češtinu a němčinu.Zdroj: Marek Líbal

Chcete vědět více? Další informace v části článku pro předplatitele Deník klubu.

„Stále se chci zdokonalovat v tom, co dělám. Chtěl bych přispívat k tomu, aby naši společnost mohli obohacovat kriticky uvažující sebevědomí lidé s jasně vyprofilovanou morální integritou. Jelikož působím jako kouč juniorské reprezentace České republiky v nohejbalu, musím zmínit mistrovství světa, které se uskuteční příští rok. Náš cíl je jasný, obhájit a přivézt tři zlaté medaile,“ říká.

Na pardubické křesťanské ZŠ NOE vyučuje češtinu a němčinu. „V mé každodenní práci využívám dovednosti získané v různých kurzech a seminářích. Považuji za vhodné zmínit ty, jež moji výuku formují nejvíce. Jedná se o kurz Čtením a psaním ke kritickému myšlení, dále mentorský výcvik a kurz typologie MBTI,“ dodává.

Děti ze Základní školy Noe v Pardubicích.
U přijímaček z češtiny se daří nejlépe žákům z pardubické školy Noe. Víme proč

Svoje zkušenosti z pedagogické praxe měl příležitost sdílet se studenty němčiny na půdě Univerzity Palackého v Olomouci v rámci akce Kulaté stoly, na Univerzitě Hradec Králové byl hostem v diskuzi během tradičních Pedagogických dnů.

Celosvětově působící organizace Global Teacher Prize se zaměřuje na vyhledávání a oceňování učitelů, kteří usilují o komplexní rozvoj žáků a ve své výuce kladou důraz na osobnostní a sociální rozvoj a podporu kritického uvažování u dětí.