Pietní akt se bude konat v místech, kde byly ležácké děti násilně odděleny od svých matek. Na ženy, stejně jako téměř na všechny obyvatele Ležáků, pak čekala smrt na nedalekém popravišti.

„Jen těžko si člověk v dnešní době dovede představit hrůzu a beznaděj, kterou museli prožívat rodiče, jimž vytrhli před popravou z náručí jejich ratolesti… Když věděli, že už je nikdy neobejmou a nepolíbí, že je musí nechat napospas těm, pro které život obyčejného člověka, natož dítěte, nemá žádnou cenu… Nezapomínejme na to, jak obrovskou tragédii zapsala takzvaná heydrichiáda do našich dějin a kolik životů nevinných lidí vyhaslo kvůli událostem po atentátu na Reinharda Heydricha," nechal se slyšet pardubický primátor Martin Charvát.

Oheň (bez)naděje

Projekt Oheň (bez)naděje, který se připojil k dnešnímu pietnímu aktu na Zámečku, začal již včera zapálením ohně v obci Ležáky.

Vzpomínková akce, jež se zabývá osudem dětí z vypálených vesnic, pokračuje zítra u Památníku v Lidicích a v pražských kostelích. Zítra, v den vypálení Ležáků, doputuje Oheň (bez)naděje do polského Chelmna nad Nerem, kde byl s největší pravděpodobností brutálně ukončen život jedenáct ležáckých dětí.

Heydrich 70

Již od 2. června hostí Larischova vila na pardubickém Zámečku výstavu Heydrich 70. „Československá obec legionářská se rozhodla expozici pro veřejnost prodloužit. Navštívit putovní výstavu, která připomíná atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha a vypráví symbolicky 70 příběhů, je možné ještě v úterý 23. června od 14 do 17 hodin, v pátek 26. června od 12 do 17 hodin a v sobotu 27. června mezi 9. a 15. hodinou," informovala náš Deník Pavla Kosíková z tiskového úseku Magistrátu města Pardubic.