Zbyněk Sedlecký patří do silné generace nastupující na českou uměleckou scénu na přelomu tisíciletí. Vystudoval Fakultu výtvarných umění na Masarykově univerzitě v Brně a Akademii výtvarných umění v Praze.

Dlouhodobě vyučuje figurální kresbu a realistickou malbu na pražské UMPRUM. Zkušenosti čerpal na stážích v Německu, Belgii nebo v USA. Samostatně vystavuje od roku 2005 v předních českých galeriích a účastní se skupinových přehlídek v zahraničí.

Na pardubické univerzitě proběhlo taktické cvičení s tématem "aktivní střelec".
Zásah policie na Univerzitě Pardubice: 700 lidí cvičilo reakci na útok se zbraní

V jeho dílech rezonuje příroda ale i městská krajina. Sedleckého práce tematizují vztah místa a času k povaze lidské paměti.

„Holandský barokní malíř Rembrandt zanechal téměř stovku autoportrétů. Jde o jedinečné svědectví a nevyčerpatelně bohatou zásobárnu o jeho lidském a uměleckém zkoumání sebe sama, kdy se mu autoportrét stal celoživotní autobiografií. I Sedlecký maluje motivy, kde vystavuje sám sebe právě kvůli experimentování s malbou samotnou, s jejími prostředky a výrazivem. Souběžně s performativním sebeinscenováním maluje autor detaily svých rukou. Ruka se objevuje jako motiv v mnoha proměnách,“ uvedl kurátor Tomáš Lahoda.