Výstavu zahájí univerzita vernisáží za účasti autora ve středu 22. května v 17.30 hodin. Návštěvníci si mohou díla prohlédnout až do konce června.

Søren Zeuth je dánský fotograf, který ve svých projektech sleduje příběhy lidí a jejich přežití v různých, často svízelných podmínkách. Jeho práce ho přivedla do míst jako je Ghana, Bangladéš, Senegal, Mongolsko, Grónsko, Nikaragua, ale i dánský Lolland.

Výstava už svým názvem Rana Plaza Fashion/Obroni Wavu poukazuje na dva projekty, které spojuje problematika produkce a likvidace oděvů v zemích třetího světa. První projekt Rana Plaza Fashion dokumentuje zřícení budovy u hlavního města Bangladéše Dhaky, v jejichž troskách v roce 2013 zahynulo odhadem 1 134 lidí, kteří se podíleli na výrobě oděvů. Druhý projekt Obroni wavu zase nabízí pohled na největšího světového odběratele použitých oděvů. Komunita Kantamanto sídlí v Ghaně a měsíčně pracuje na znovu prodeji a opravách 25 milionů kusů oděvů.

„Autor mapuje výmluvné důsledky tohoto obchodu oděvního průmyslu v někdy až surreálných obrazech pustošení a zkázy, které jsou nám zde v globálním severu taktně zamlčené a skryté,“ uvedl kurátor Tomáš Lahoda z Fakulty restaurování Univerzity Pardubice.