Cvičení na pardubické fakultě chemicko-technologické začínalo jako běžný den. Studenti byli v laboratořích a učebnách. Pak ale přišlo oznámení o tom, že v budově někdo se zbraní v ruce ohrožuje studenty i personál.

„Měli jsme hodinu bezpečnostního inženýrství. Poslouchali jsme výklad učitele, poté jsme uslyšeli řev na chodbě a dole jsme slyšeli střelbu. Vyučující zamkl dveře a informoval nás o postupu, jak se chovat a co máme dělat,“ popsal svůj zážitek student Lukáš Damek s tím, že pak následoval samotný zásah policistů. „Slyšeli jsme bouchání na dveře od policistů, jenže jsme byli zavření, takže učitel volal na linku 158, aby ověřil, že se opravdu jedná o policisty. Poté nás vyvedli ven,“ popsal student čtvrtého ročníku.

Letiště Pardubice
Dovolená z Pardubic bude dražší: Blíží se konec bezplatného parkování u letiště

Policie na Univerzitě Pardubice nacvičovala zásah proti útočníkovi se zbraní. Ve čtvrtek dopoledne se tak k univerzitnímu kampusu sjeli policisté, hasiči a záchranáři, kteří nacvičovali zásah proti neznámému střelci. Na místo se okamžitě začaly sjíždět také plně ozbrojené policejní hlídky. Svým rozsahem bylo dnešní cvičení podle krajské policie mimořádné.

Utíkej, schovej se, bojuj!

Úkol zasahujících policistů zněl jasně. Najít a identifikovat pachatele a následně ho eliminovat. „V budově se budou nacházet aktivní útočníci. Studenti jsou proškoleni v metodě „Utíkej, schovej se, bojuj!“ a teď si budeme ověřovat nejen součinnost našich složek integrovaného systému ale i těch proškolených zaměstnanců a studentů univerzity,“ popsal před začátkem cvičení ředitel krajské Policie ČR Jan Ptáček s tím, že přesný scénář policisté dopředu nevědí. „Opravdu nemáme představu, jak se studenti uvnitř zachovají, oni prošli školením ale nyní se budou sami rozhodovat, jestli budou utíkat, skrývat se nebo budou bojovat. My je vrhneme do nějaké situace ale dále to bude jen na nich,“ dodal Ptáček.

Jak reagovat v případě útoku tzv. aktivního střelce? Dočtete se v části pro členy Deník klubu. Máme pro vás i další video. 

Přestože se vybraní studenti cvičení účastnili dobrovolně, na některé i tak dolehla tíha situace. „Když člověk slyší ten křik a střelbu, určitá nejistota vždycky nastane. Jako první se šel podívat učitel, jen vykouknul ze dveří, jestli střelba není v blízkosti naší učebny. Když zjistil, že na zemi jsou osoby se zraněním, tak jsme se zabarikádovali a poslouchali jsme pokyny vyučujícího,“ popsal průběh cvičení student Jakub Krejčí.

Už po zhruba 15 minutách od zahájení akce policisté z budovy začali vyvádět první zraněné figuranty z řad studentů. Rázem se z místa začal ozývat popis zranění, křik nebo pláč tak, aby vše co nejvíce připomínalo reálnou situaci. Kromě nácviku postupu policie při takové události bylo cílem ověřit a procvičit třídění velkého počtu pacientů, stejně jako poskytnutí přednemocniční neodkladné péče. Na akci se tak připravovala i pardubické záchranka, která na místě měla devět výjezdových posádek.

Zdroj: Čížková Nikola

„Všichni kolegové se systematicky na cvičení zhruba měsíc připravovali. Předpokládáme, že budeme řešit stavy se střelným poraněním, po úrazech nebo pádech, ale samozřejmě i stavy spojené s psychologickou pomocí,“ sdělila těsně před začátkem akce mluvčí pardubické záchranky Alena Kisiala. Na místě následně pomáhali i policejní interventi, kteří studentům poskytovali post traumatickou péči.

Práci zasahujících složek ocenil i hejtman Martin Netolický, který cvičení přihlížel. „Takovéto cvičení považuji za předcházení ještě horším následkům, které mohou nastat v případě, že se aktivní střelec objeví. Ten největší problém je, že se obdobnému útoku prakticky nedá zabránit, ale je potřeba podobná cvičení konat, aby se minimalizovaly jakékoliv dopady. Je to dobré i pro studenty, vyučující a zaměstnance univerzity. Být připraven znamená nebýt překvapen,“ sdělil Netolický.

Pardubice si budou během roku připomínat výročí vstupu do Evropské unie.
Pardubice si budou během roku připomínat výročí vstupu do EU

Cílem celé akce bylo prověřit spolupráci u tak vážné události. Cvičení bylo tematicky zaměřené na problematiku střelby ve školských zařízeních s velkým počtem zraněných osob a ověřit součinnost složek Integrovaného záchranného systému. Cvičnému zásahu na univerzitě předcházelo školení pro studenty a pedagogy, kteří se v Pardubicích školí od ledna. Obdobné cvičení se v minulosti uskutečnilo například v areálu Pardubické nemocnice, Gymnázia Mozartova či přímo na krajském úřadě v Pardubicích. Krajští policisté provádí školení na ochranu měkkých cílů již od roku 2011, kdy jím prošly stovky lidí.

Jak reagovat v případě útoku tzv. aktivního střelce?UTÍKEJ- Pokud máte možnost využít únikovou cestu, utečte!
VARUJ- Varujte ostatní před vstupem do nebezpečné zóny. Z bezpečí zavolejte pomoc na číslo 158
SCHOVEJ SE - Pokud nemůžete utéct do bezpečí, je třeba najít místo kam se schovat!
- Zamkněte nebo zablokujte dveře, schovejte se za pevné předměty
- Přepněte svůj telefon do tichého režimu, zůstaňte potichu
BOJUJ – Pokud je váš život v přímém ohrožení, bojujte!Když na místo dorazí bezpečnostní složky
• Zůstaňte v klidu a poslouchejte instrukce, ruce držte vždy ve viditelné pozici, vyvarujte se křiku a divoké gestikulaci, mějte na paměti, že pomoc zraněným je na cestě