Závod navazuje na více než 40 let starou tradici tohoto masového běhu. Do začátku 90. let minulého století se závod konal pod názvem „Běh osvobození“, měl 25 kilometrů a běhal se přes Chrudim. Postupně se trať zkrátila na délku tradičního půlmaratonu (21 kilometrů) a mohly se na ní tak začít pořádat oficiální přebory. V roce 2003 získal závod přívlastek „vinařský“ a začalo se polemizovat o přesunu závodu pouze do ulic města Pardubice. To se realizovalo v roce 2007.

Slavnostní zahájení se uskuteční v 8:30 před Východočeským divadlem.

Půlmaraton odstartuje ve 13 hodin na Smetanově náměstí. Účastníci 13. ročníku závodu poběží i přes Hradeckou ulici, Masarykovo náměstí, třídu Míru nebo náměstí Republiky. Trať končí na Pernštýnském náměstí.

Závod si může zaběhnout každý aktivní sportovec, ale mohou se ho zúčastnit i vrcholoví atleti. Spolu s Pardubickým vinařským půlmaratonem se běží totiž i Mistrovství České republiky můžu a žen v půlmaratonu. Ačkoliv se jedná o dva odlišné závody, běžci startují naráz a běží totožnou trať. Na všechny závodníky poté čeká taška s cenami, mezi nimiž samozřejmě nebude chybět láhev vína.

Vedle hlavního závodu se však uskuteční i řada menších. Na 9:40 je naplánovaný Lidový běh Vaňka Vaňhy. Tohoto 1 700 metrového závodu se účastí především základní školy, z nichž je osm nejpočetnějších po závodě vyhlášeno.

V 10:30 startuje Český pohár Hand-bike v půlmaratonu. O deset minut později vyjedou na trať také koloběžkáři.

Posledním závodem před půlmaratonem je desetikilometrový běh, který odstartuje ve 12 hodin.

Vedle toho však čeká závodníky i diváky bohatý doprovodný program. Na třídě Míru vystoupí od 9 do 16 hodin kapela JG Dix, před Východočeským divadlem zahraje Hudba Praha revival. Další kapela se představí na Pernštýnském náměstí, kde také vystoupí kreslíř a bavič pro děti Jan Lušovský a mažoretky ze Základní školy Závodu míru.

V plánu jsou omezení v dopravě

Dopravní provoz v centru města bude kvůli závodům značně omezen.

Dopravní podnik města Pardubic i zveřejnil omezení, která se dotknou městské hromadné dopravy. "V době konání sportovní akce bude pro MHD uzavřena třída Míru, Sukova třída, náměstí Republiky, Smetanovo náměstí, Jahnova, Bubeníkova, Husova, Kunětická a Studentská ulice i část ulice Dašické a Štrossovy," uvedla Jitka Malinská, tisková mluvčí dopravního podniku. Uzavřeny budou i dva jízdní pruhy Masarykova náměstí a Hradecké ulice od křižovatky s třídou Míru ke křižovatce s Poděbradskou ulicí.

Po dobu konání závodů nebudou obsluhovány zastávky: Sukova, Nám. Republiky, Karla IV., Třída Míru, Zlatá štika, Na Haldě, Na Bukovině, Krajský úřad, Univerzita, Cihelna, točna, U Kostelíčka, zast. Masarykovo nám. ve směru do Polabin i na Sukovu třídu, zast. Zimní stadion, Stavařov ve směru do Polabin.

Pro zastávku Na Okrouhlíku ve směru do Pardubiček bude v ul. Na Kamenci připravena náhradní zastávka. Pro zastávku Štrossova ve směru do centra bude v ul. Na Kamenci zřízena náhradní zastávka. Pro zastávku Hradecká ve směru ke Globusu bude zřízena náhradní zastávka u parkoviště před SOU v Poděbradské ul. Za zastávku Staré Hradiště, hostinec bude zřízena náhradní proti zastávce Staré Hradiště, OÚ.

(tča, pro)