Pardubicemi se v úterý v noci nesl zvuk připomínající explozi. Ránu před jedenadvacátou hodinou večerní slyšeli obyvatelé po celém městě. Jasně slyšitelná byla v centru města, na sídlištích Dukla i Dubina, ale i v okolí města- ve Veské u Sezemic nebo Heřmanově Městci, či Chrudimi.

Podezření jako první padlo na semtínskou chemičku, kde se vyrábí jak trhaviny, tak například střelný prach. Jenže chemička je v tomto případě nevinná.

"Ve Společnost Synthesia ani Explosia nedošlo k žádné mimořádné události. Zdroj tohoto hluku u nás nebyl," uvedl na dotaz Deníku mluvčí Synthesie Luboš Kopecký.

Událost zaznamenaly také záchranné složky. Policisté ani hasiči ale vyjíždět nemuseli. "Žádná naše jednotka není v této chvíli vyjetá k zásahu," uvedl operační důstojník pardubických hasičů.

Vysvětlení neznámé, ale přesto slyšitelné exploze nabídli někteří diskutéři na facebooku. Mohlo se jednat o takzvaný supersonický jev spojený s proudovým motorem letounu, který se v té době pohyboval ve vzdušném prostoru nad Pardubicemi.

Aerodynamický třesk, také akustický třesk, sonický třesk je projevem fyzikálního jevu rázové vlny. Aerodynamický třesk vzniká například, když je rychlost zdroje zvuku větší nebo rovna rychlosti zvuku. Hrom je příkladem přírodního aerodynamického třesku vytvářeného rychlým ohřevem a expanzí plynu ve výbojovém kanálu blesku.
Zdroj: Wikipedie

Poznámka pod čarou: Někteří odvážní teoretici dávají hlasitou ránu do souvislosti s tím, že hokejisté Pardubického Dynama zvítězili na ledě extraligu vedoucí brněnské Komety 2:3…