Loni chtělo město improvizovanou ledovou plochu umístit na parkoviště k zimnímu stadionu, kluziště mělo doprovodit oslavy sta let pardubického hokeje. Plány ale překazilo skokové zdražování cen energií. „První ročník byl velký úspěch. Ty další ročníky nebyly tak úspěšné,“ kriticky zhodnotil zastupitel Petr Klimpl (ODS).
Pardubická radnice ale věří, že letos se zimní park povede. Zastupitelé odsouhlasili, že na akci z rozpočtu města uvolní tři miliony korun. „Hlasoval jsem pro, i když vnímám rizika, která tento projekt nese. Je to hodně peněz, musíme doufat, že počasí nám bude přát a přijde hodně lidí,“ poznamenal zastupitel Vít Ulrych (KDU-ČSL).
Pro některé zastupitele je však spoléhání na počasí příliš velkým riskem. „A to kvůli tomu, jaké jsou zimy. Mráz není dostatečný. Já pro tento návrh nemohu zvednout ruku,“ sdělil ostatním zastupitelům Klimpl.
Zastupitel Karel Hass pak navrhl, aby se vedení města zamyslelo nad tím, zda by se rámcová smlouva, kterou město uzavírá od 1. listopadu do 31. března, neměla uzavírat na kratší dobu. „Přijde mi, že jsme možná byli z pohledu pardubického počasí a zimních sportů příliš optimističtí všichni, kdo jsme tehdy tu smlouvu schvalovali,“ zmínil Haas (ODS).
Na provoz parku ale zastupitelé i přes určité námitky potřebné finance vyhradili. Kluziště by letos mělo být otevřené od 1. prosince.
Napoprvé se škodou
Lidé v Pardubicích si mohli netradiční veřejné bruslení poprvé užít před pět lety. Zimní ledový park s mobilním kluzištěm za 12 milionů korun nechala radnice postavit v areálu pardubického dostihového závodiště. Ledová plocha s rozměry kanadského hřiště během několika týdnů vyrostla na prostranství před hlavní tribunou. Snahou bylo oživit závodiště i přes zimu, organizaci dostal na starosti Dostihový spolek.
Hned první ročník ale skončil malérem. Kluziště totiž stavbaři postavili přímo na dostihové dráze a po demontování ledové plochy na cílové rovině, kde se v sezoně prohánějí koně i při Velké pardubické, vznikla škoda za skoro milion korun. O rok později už se led přestěhoval za paddock.
Pak ale do plánované zábavy zasáhla pandemie a bruslení bylo omezeno. Mezi mantinely nejprve mohla jen padesátka lidí, pak ale bylo kluziště kvůli protiepidemickým opatřením pro veřejnost zavřeno úplně. Ledovou plochu využívali alespoň hokejisté nebo krasobruslaři. Další sezonu pak ovlivnilo počasí i zvyšující se ceny energií.
Zimní ledový park se v uplynulých letech stal velmi oblíbeným, hned při prvním ročníku ho za tři měsíce navštívilo 22 tisíc bruslařů, kteří přišli na veřejné bruslení. Další lidé dorazili při soukromých pronájmech. Další ročník přilákal více než 30 tisíc zájemců, kteří si zabruslili pod širým nebem.
U kluziště byly k dispozici uzamykatelné skříňky a v době veřejného bruslení i půjčovna. Lidé si tu také mohli nechat nabrousit brusle. V areálu bylo bezplatné parkoviště. Vstupné se loni pohybovalo od 20 korun za děti do 10 let nebo seniory po 50 korun pro dospělé.