Z Pardubické a Chrudimské nemocnice byli dnes propuštěni do domácího léčení poslední dva zranění při železniční nehodě, která se stala v noci na 6. června u zastávky Pardubice centrum. ČTK to sdělila mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová. Při srážce dvou vlaků zemřeli na místě čtyři cestující.

Tragédie, při které zemřeli čtyři lidé a další dvě desítky byly zraněné, se stala ve středu těsně před 23 hodinou. Zhruba kilometr od pardubického nádraží se srazil rychlík a nákladní vlak dlouhý zhruba půl kilometru. Nepřežily čtyři ženy v expresu, dvě Slovenky a dvě Ukrajinky.

Většina lidí, které po srážce dvou vlaků převezly sanitky do nemocnic v Pardubicích, Hradci Králové a Chrudimi, byla propuštěna ve čtvrtek. V pátek byli propuštěni další, přes víkend zůstali hospitalizovaní jen dva, po jednom v Pardubicích a Chrudimi.

Policie případ prověřuje jako obecné ohrožení.

Co se přesně stalo?

*V Pardubicích u nové zastávky v centru města se ve středu 5. srpna 2024 před půlnocí čelně srazil noční rychlík s nákladním vlakem.

*Podle videa z průmyslové kamery došlo ke srážce ve 22:49.

*Při nehodě zemřeli 4 lidé, dalších 27 skončilo v nemocnicích.

*Na místě zasahovaly všechny složky záchranného integrovaného systému, pomáhalo 16 jednotek hasičů včetně dobrovolných, dorazily také dvě jednotky hasičů Správy železnic.

* O jaké vlaky šlo? Spoj RegioJet 1021 prodloužený až do ukrajinského města Čop se střetl s nákladním vlakem ČD Cargo, který jel opačným směrem. V expresním RegioJetu podle hasičů cestovalo 380 lidí. První vagon byl zcela zničený. Nákladní vlak měl 21 vozů a byl dlouhý přes půl kilometru.

*Ve čtvrtek policie oznámila, že nehodu vyšetřuje jako podezření z obecného ohrožení z nedbalosti.

*Majitel společnosti RegioJet Radim Jančura pro CNN Prima News se vyjádřil k možné příčině nehody. „Jak k nehodě mohlo dojít, je otázka pro Drážní inspekci. Já předpokládám, že to byla lidská chyba jednoho nebo druhého strojvůdce.“

*Celková škoda byla zatím vyčíslena na více než 110 milionů korun.