Vojenská letectva zahraničních států nejsou v programu Aviatické pouti často zastoupena. V letošním roce se však návštěvníci dvaatřicátého ročníku Aviatické pouti,, mohou těšit na velmi dynamickou ukázku cvičného turbovrtulového stroje Pilatus PC-9 slovinského vojenského letectva.

close Ukázka slovinského Pilatusu před několika roky získala ocenění na britském prestižním leteckém dnu RIAT. Nyní bude k vidění na Aviatické pouti. info Zdroj: Aviatická pouť zoom_in Ukázka slovinského Pilatusu před několika roky získala ocenění na britském prestižním leteckém dnu RIAT. Nyní bude k vidění na Aviatické pouti.

„Na výcvik vojenských pilotů mají jednotlivé státy různé koncepce. Někde využívají k výcviku moderní turbovrtulové stroje, ale například ve Slovinsku jsou Pilatusy PC-9M švýcarské výroby hlavním typem jejich vojenského letectva,“ říká Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.

Při pohledu na dvoumístné Pilatusy poháněné výkonným turbovrtulovým motorem si podle něj návštěvníci ani neuvědomí, že od vzletu prototypu letadla PC-9 uplynulo v letošním roce čtyřicet let. Při samotné letové ukázce se spojí jeho elegantní vzhled s dynamikou jednotlivých obratů a je třeba zmínit, že slovinský vojenský pilot Andrej Fiorelli je s letadlem dokonale sžitý. Jeho letová ukázka je opravdová akrobacie, kterou bychom od vojenského cvičného stroje ani nečekali,“ uvádí Rudzinskyj.

Ukázka slovinského Pilatusu před několika roky získala ocenění na britském prestižním leteckém dnu RIAT. „Proto jsme velice potěšeni přístupem velení slovinského vojenského letectva a nesmírně nás těší, že do svého kalendáře letových ukázek zařadilo také Aviatickou pouť. Bude to pardubická premiéra nejen letové ukázky, ale pokud se nepletu, také samotného typu Pilatus PC-9,“ dodává Rudzinskyj.

Mohlo by vás zajímat: Pardubice mají nový skvost. Ocelová socha září na louce pod zámkem

Instalace sochy koně v Pardubicích. | Video: Turistické a informační centrum Pardubice