Demonstrující pojali protestní akci jako hokejový zápas mezi Pardubicemi a společností Sev.en. Připodobnění k hokeji odkazovalo ke sponzorství hokejového týmu Dynamo Pardubice právě touto společností, které začalo jen několik dní před podáním žádosti o výjimku. Místo puku hrála mužstva s uhlíkem.

Kvalita ovzduší

„Strana, která prohraje, si bude muset nechat 300 kilo rtuti,“ vyhlásil fiktivní rozhodčí. Při komentování zápasu si neodpustil narážky na politické dění, které se odehrávalo před včerejším hlasováním.

Organizátor demonstrace Robert Hrdina, poukázal na současnou špatnou kvalitu ovzduší a vznesl otázku, proč by měla dostat výjimku Elektrárna Chvaletice.

„Evropská unie umožňuje udělení výjimek při použití nejlepších dostupných technologií na trhu. Společnost Sev.en ale technologie nenainstalovala a žádá o výjimku na osm let. Během té doby nechce stav nijak zlepšit, což je úplně proti principu, na základě kterého by výjimka mohla být udělena,“ vysvětlil Hrdina.

Našli se ale i tací, kteří s demonstranty nesouhlasili. „Čím budete svítit? Řekněte alternativu, když chcete Chvaletice zavřít,“ poznamenal jeden z přítomných.

„Udělení výjimky v žádném případě nepovede ke zhoršení životního prostředí v blízkém ani vzdáleném okolí elektrárny. Rozsah imisní změny bude prakticky neměřitelný,“ uvedla před časem k výjimce společnost Orgrez v rozptylové studii, kterou elektrárna přiložila k žádosti.

Do budovy radnice během akce prošlo kolem demonstrantů jen několik zastupitelů. František Brendl (Pardubáci) i Jan Procházka (ANO) sdělili, že budou hlasovat proti udělení výjimky. „Sev.en nenabídlo jinou protihodnotu než logo na ledě, to je hodně slabá náplast za znečištěné ovzduší,“ řekl Brendl.

Zdroj: DENÍK/Lenka Štěpánková

Podle svého svědomí

Procházka uvedl, že hnutí ANO, jehož je členem, nejde do hlasování s jednotným postojem. „Každý si rozhoduje sám podle svého svědomí. Věřím, že všichni vědí, že jde o zdraví lidí,“ řekl politik.

Těsně před začátkem zastupitelské schůze dorazil primátor Pardubic Martin Charvát se svou náměstkyní Helenou Dvořáčkovou (oba ANO). Náměstkyně upozornila na fakt, že zastupitelstvo města samotnou výjimku nemůže udělit. O té bude rozhodovat krajský úřad.

„Předpokládám, že státní správa bude posuzovat udělení výjimky v souladu se zákonem a nebude ovlivňována samosprávou,“ uvedl Charvát. Podle slov organizátorů, ale teď měli zastupitelé Pardubic možnost ukázat, zda plní předvolební sliby, ve kterých se proti ekologickým výjimkám vymezovali.

Hokejový zápas nakonec dopadl vítězstvím Pardubic o jeden gól. Na následném zasedání zastupitelstva vyvolala tato problematika velmi ostrou diskuzi. Pro návrh, který předložila náměstkyně Dvořáčková, aby se město k udělení výjimky pro elektrárnu nevyjadřovalo, nakonec hlasovalo pouze sedm zastupitelů. Nebyl proto přijat.

Naopak návrh, aby město vyjádřilo své zamítavé stanovisko, mělo podstatně větší podporu, ruku pro něj zvedlo pětadvacet zastupitelů napříč politickým spektrem.

Kateřina Bečková, Lenka Štěpánková

U letiště došlo k čelnímu střetu dvou vozidel, na místo letěl vrtulník.
Smrtelná dopravní nehoda uzavřela silnici u letiště