Růst nájmů napříč Českem dál roste, oproti druhému čtvrtletí tohoto roku stoupla průměrná cena za metr čtvereční nájemního bydlení o 4,6 procenta na 293 korun. Po hlavním městě jsou nejvyšší ceny nájmů také v Pardubicích.

Obyvatel Pardubic přibývá. Zatímco k 1. lednu 2015 ve městě podle dat žilo 89 693 obyvatel, o šest let později jich už bylo 91 755.

„V létě pokračoval trend, který vidíme už takřka rok. Trvající vysoké úrokové sazby komplikují lidem pořízení vlastního bydlení, proto mají o nájemní bydlení tak vysoký zájem. A všude tam, kde poptávka převyšuje nabídku, obvykle roste i cena. Průměrná činže tak v Česku poskočila o více jak čtyři procenta, což je ve srovnání s předchozími obdobími poměrně vysoký růst,” řekl Petr Hána, ředitel oddělení zaměřeného na nemovitosti a stavebnictví v poradenské společnosti Deloitte, která srovnává ceny bydlení.

V Pardubicích zájemci dají za metr čtvrteční průměrně 266 korun. To je v porovnání o 86 korun méně než za pronájem například na Praze 4. V sousedním Hradci Králové se cena pohybuje okolo 258 korun za metr. V Pardubicích pronájmy bytů rostly, společně s Brnem, nejrychleji.

Tesla byla synonymem úspěšného podniku, který vyráběl více než oblíbené elektrospotřebiče. Když sláva továrny vyhasla, ve městě po ní zůstal opuštěný areál.
Z opuštěné Tesly vzniká nová čtvrť pro 750 obyvatel, supermarket i laboratoře

Podle dat expertů na nemovitosti v Česku klesla průměrná cena bytů. Pardubice jsou ale výjimkou. Pokles zaznamenala všechna velká města kromě Pardubic, vyplývá to z dat žebříčku Real Index. Podle odborníků jde o pokračující trend, který způsobila vysoká inflace, zvyšování ceny energií nebo úrokových sazeb.

„Další vývoj na trhu nemovitostí a v oblasti nájemního bydlení bude záviset především na vývoji ekonomiky i postupu České národní banky,” doplnil Hána.

Nejvyšší nájmy jsou podle Deloitte Rent Indexu v novostavbách a projektech developerů, kde se cena v průměru pohybuje okolo 349 korun za metr čtvereční, dále v cihlových objektech, kde lidé zaplatí 296 korun za metr čtvereční. Na poslední příčce jsou panelové domy, tam se cena pohybuje na částce 249 korun za metr.

Tesla, Pernerka nebo Palace

Obyvatel Pardubic přibývá. Dokládají to i čísla Českého statistického úřadu. Zatímco k 1. lednu 2015 ve městě podle dat žilo 89 693 obyvatel, o šest let později jich už bylo 91 755.

Ubytovna Veselka v Hlaváčově ulici.
Veselku nahradí Palace Pardubice. Z ubytovny budou byty, ateliéry a obchody

Poptávka po bytech v Pardubicích je tak velká. Developeři na ni reagují výstavbou rozsáhlých bytových komplexů. Jeden z největší projektů vznikl v pardubickém brownfiledu bývalé Tesly v Pardubičkách. Z nevzhledného komplexu chátrajících budov bývalé Tesly se stává bytová čtvrť, v areálu už vyrostly byty, parkovací dům i supermarket. Celkově tu vznikne přes 200 bytů a 11 řadových domů. Nová rezidenční čtvrť nabídne bydlení pro 750 obyvatel.

Byty mají vzniknout i na Hlaváčově ulici, kde nyní stojí ubytovna Veselka. Ta je ale ve špatném stavu. Nově tu tak má vzniknout 73 bytů a ateliérů, 107 podzemních parkovacích míst i komerční prostory. „K dispozici budou byty všech kategorií, od 1kk až do 5kk. Zvolili jsme zajímavou kombinaci vytápění, kde hlavní část bude zajištěna tepelnými čerpadly a doplňkovým zdrojem bude centrální zásobování dálkovým teplem,“ přiblížil projektový manažer David Rovný

Plány na novou čtvrť má i firma Redstone, která chce na místě bývalého pardubického lihovaru vybudovat nákupní galerii Pernerku. Investor, kterým je olomoucká developerská skupina, plánuje vybudovat obchodní centrum, kanceláře, hotelové služby, prostor pro multikino se sedmi sály nebo společenský sál pro tisíc hostů. Stavba několika bytových domů přijde na řadu v další etapě. „Příprava výstavby Galerie Pernerka je nyní ve fázi výběrového řízení na dodavatele stavby. Z nabídek a návrhů, zaslaných do probíhajícího tendru vyplyne kromě jiného také konkrétní podoba reálného harmonogramu výstavby,“ sdělil mluvčí Redstone Petr Hlávka.

Masarykova kasárna v Pardubicích.
„Superúřad“ v kasárnách nebude. Pardubice chtějí pozemky rozprodat developerům

Další byty by mohly vzniknout v areálu Masarykových kasárnách na Zborovského náměstí, i tam chce město pozemky prodat developerům. Do areálu by se mělo vejít až 1 500 bytů. Výsledek všech studií a vyhodnocení developerských projektů, včetně finální podoby areálu, má být ale k dispozici nejdříve za dva roky.

Developeři na nové byty lákají i v Ohrazenicích, u Vinice, v Prokopce u pivovaru nebo v Smilově či Štrossově ulici.