Smrt Václava Havla
Václav Havel zemřel 18. prosince 2011 na následky dlouhodobých zdravotních problémů. Státní pohřeb se zahraniční účastí byl uspořádán o pět dní později v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Jeho památce se přišly poklonit desetitisíce občanů. Je pochován se svou první ženou Olgou u kaple sv. Václava na Vinohradském hřbitově.
Ani chladné počasí neodradilo několik desítek lidí, kteří přišli na bývalého prezidenta zavzpomínat. „Před deseti lety byla ještě větší zima,“ poznamenal Oldřich, který se tehdy loučil s Havlem v Praze. „Samozřejmě, že vzpomínáme, zapálíme svíčku a budeme mluvit o tom, kdo Václav Havel byl,“ řekla Jana, která s sebou vzala i vnoučata, kterým chce významnou osobnost přiblížit.
U příležitosti desátého výročí úmrtí prvního českého prezidenta, dramatika, disidenta a posledního československého prezidenta mezi lidmi zaznívaly i známé Havlovy myšlenky. „Je neuvěřitelné, že ho zná celý svět. A všichni na něj vzpomínají,“ řekla Renata z Pardubic při pohledu na vytvořené srdce ze svíček.
Vzpomínkovou akci svým zpěvem z balkonu nad shromážděním doprovázela Natálie Paurová. Ta začala symbolicky zpívat v 17 hodin a 11 minut, tak aby odkazovala na Sametovou revoluci. Zazněly vánoční písně a koledy.
„Současná epidemická situace není příznivá pro konání bujarých akcí, ale odkaz, který tu zanechal prezident Václav Havel, si připomínku rozhodně zaslouží. I deset let po smrti je symbolem pravdy, lidskosti a snahy o vzájemné porozumění,“ řekl pořadatel akce Jiří Hájek.
„Současná epidemická situace není příznivá pro konání bujarých akcí, ale odkaz, který tu zanechal pan prezident Václav Havel, si připomínku rozhodně zaslouží. I deset let po smrti je symbolem pravdy, lidskosti a snahy o vzájemné porozumění,“ řekl pořadatel akce Jiří Hájek, který dodává, že proto zorganizoval alespoň malé setkání. „Budu rád, když si lidé společně s námi přijdou na chvíli odpočinout od vánočního shonu, zavzpomínat na prezidenta Havla a zazpívat si vánoční koledy,”dodal Hájek.