Akce na pardubickém zámku umožní návštěvu tamního krytu a připomene atmosféru branných dnů. Od 10 do 18 hodin uvidí zájemci ukázky historické techniky, poznají současné prostředky civilní obrany a mohou si také rezervovat i místo na některé z prohlídek. Akci připravily Východočeské muzeum ve spolupráci s Military klubem Ostřešany, spolkem Rescue info a Institutem ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč.
„Den začne v 10 hodin speciálním programem pro děti. Malí návštěvníci si vyzkouší roli členů velitelského štábu, radiometristů, spojařů a odmořovacích jednotek. Dozví se, jak kryt chránil proti radiaci a jakou ničivou sílu měly v době studené války atomové bomby,“ řekl ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.
Po celý den bude v táboře civilní obrany připraveno interaktivní stanoviště pro rodiny s dětmi, kde si mohou vyzkoušet práci s vysílačkou a získat drobné odměny.
„Ve 13, 15 a 17 hodin se můžete těšit na zážitkové prohlídky, které nechají nahlédnout do práce příslušníků krajského velitelského štábu civilní obrany,“ uvedl ředitel. Military klub Ostřešany bude mít po celý den své stanoviště před bojovým vchodem, kde představí pozorovatelny civilní obrany s 3D modelem objektu, zbraně a historické přístroje.
Spolek Rescue info a Institut ochrany obyvatelstva ukáže současné vybavení pro krizové situace včetně evakuačních zavazadel.
Vstup na akci je zdarma, ale vzhledem k omezené kapacitě je nutné si rezervovat vstupenky na e-mailu rezervace@vcm.cz.
Kryt na zámku
Kryt civilní obrany se začal tajně stavět v severovýchodním rondelu zámeckých valů v roce 1953. K zajištění utajení byli dokonce vystěhováni obyvatelé budovy čp. 4 pardubického zámku (budova Labské brány). Stavba neměla sloužit k ochraně řadového civilního obyvatelstva, ale byla vybudována jako velitelské stanoviště civilní obrany, tedy štáb, jenž měl řídit činnost ve městě ohroženém radioaktivním spadem po případném útoku.
Kapacita krytu byla několik desítek lidí, filtroventilační zařízení bylo určeno v kritickém případě velmi krátkodobě pro asi 120 osob. Filtry nebyly zařízeny k ochraně před chemickými zbraněmi, ale zařízení bylo schopno odfiltrovat radioaktivní prach. Mělo nejen elektrický, ale také ruční pohon.
Zdroj: VČM