V polovině září obohatí nabídku prohlídek na pardubickém zámku volně přístupné lapidárium, neboli sbírka předmětů z kamene a příbuzných materiálů. Jedná se například o torza architektury, pamětní či náhrobní desky nebo okenní či dveřní ostění, a to z období od 16. až do 20. století. Vchod bude z vnitřního nádvoří, hned vedle numismatické expozice.

„Tuto expozici plánujeme s Východočeským muzeem už několik let, řada exponátů byla vystavena v parkánu za zámkem, ale samozřejmě se na nich projevoval vliv počasí. Uvnitř můžeme vystavit i vzácnější kusy. Celkové náklady na lapidárium jsou přes tři miliony korun, z toho jsme získali necelých 400 tisíc korun z programu regenerace,“ přiblížil vznik expozice krajský náměstek hejtmana pro kulturu Roman Línek.

Prohlídka zde bude bez vstupenky i bez průvodce, vše budou střežit kamery. „Lapidárium je v místě, které nebylo dosud nijak využito. Díky finančnímu příspěvku jsme mohli tyto místnosti upravit a vybavit. Důležitou částí vzniku otevřeného depozitáře bylo samotné restaurování a konzervace jednotlivých exponátů. Zatím tu máme stále vysoušeče omítky, ale věříme, že se tu klima časem usadí na vhodných hodnotách,“ sdělil ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek.

Zatěžkávací zkouškou pro pracovníky muzea bylo stěhování jednotlivých exponátů po poměrně úzkých schodech do lapidária, ale nakonec se vše podařilo.

„Slavnostní zahájení jsme naplánovali na 12. září, kdy se zájemci dozvědí i podrobnosti o jednotlivých exponátech. Jako návnadu bych nyní zmínil třeba gotickou okenní kružbu z již zaniklého Opatovického kláštera,“ dodal Roman Línek.

Mohlo by vás zajímat: Tři, dva, jedna, pal! Pernštejnské kanony na pardubickém zámku ožily

Střílení u Pernštejnských kanonů se letos konalo již po osmé. Přilákalo stovky návštěvníků. | Video: Andrea Homolková