Petr Nikl patří mnoho let mezi výtvarnou špičku nejen v České republice. Pro Pardubice už vytvořil portrétní řadu Pernštejnů, která je k vidění během klasického návštěvnického okruhu. Ta by nyní měla společně s dalšími dvěma cykly portrétů vytvořit zajímavý pohled na jeho tvorbu.

Pro rodáka ze Zlína a syna  návrhářky hraček Libuše Niklové byl totiž po řadu let charakteristický styl tvorby, který kombinoval různé techniky a to nejen výtvarné. Do Pardubic se však znovu vrácí jako malíř a bedlivý pozorovatel nečekaných chvil.

close Významný český výtvarník Petr Nikl připravil pro výstavu na pardubickém zámku kolekci maleb, které vznikaly v posledních letech. info Zdroj: VČM zoom_in Významný český výtvarník Petr Nikl připravil pro výstavu na pardubickém zámku kolekci maleb, které vznikaly v posledních letech.

Hlavním motivem jeho nové výstavy Náhradní tvář jsou žebráci se psy, které vídal během covidové pandemie na pražském Karlově mostě.

„Zatímco žebráci mají v klečebné póze obličej přivrácený k zemi, nebo odstíněný kapucou, takže jejich identita zůstává skrytá, jejich zvířecí doprovod si nejen zachovává chybějící energii, ale někdy zároveň přidává také efekt „psích očí“, který spolehlivě vzbuzuje emoce a s tím i soucit. Jedna tvář tak sebe sama v rámci manipulativní psychologické hry s kolemjdoucími pragmaticky zaměňuje za druhou. Nicméně i při vědomí této vypočítavé „přetvářky“ nechybí obrazům zbaveným prostorového kontextu něco absolutního, co vnáší do každodennosti zvláštní záblesk sakrality,“ uvedl kurátor výstavy Radek Wohlmuth.

Druhá série je pro Petra Nikla osobní, zobrazující jeho děti, přátele a blízké lidi v intimních, nestřežených chvílích. Tyto portréty zachycují osoby v uvolněném, neutrálním stavu, kdy jsou duchem nepřítomné, ztracené v prostoru a čase. V tomto okamžiku jsou jejich tváře obnažené, bez společenské masky, kterou si nasazují, když se vrátí do své životní role.

„Portréty jsou vždy mým intimním rozhovorem s tvářemi portrétovaných. U zavřených očí se nelze ubránit představě, co vše se může za zavřenými víčky odehrávat. Obrazy by měly vždy obsahovat nezodpověditelnou otázku, pak mají šanci přesáhnout svou dobu i svého tvůrce,“ popisuje Petr Nikl.

Výstava se koná v hospodářských budovách Zámku Pardubice a pro veřejnost se otevírá 12. června. Potrvá do 8. září, vstupné je 140 korun.