„Ulice jsou blízko plochodrážního stadionu, takže jsme dostali nápad pojmenovat je po legendách spojených s plochou dráhou, stejně jako u závodiště mají ulice názvy spojené s dostihy,“ vysvětlil ředitel nejstaršího plochodrážního závodu světa Evžen Erban, proč se Automotoklub Zlatá přilba (AMK ZP) společně s radnicí městského obvodu VI rozhodl pojmenovat ulice po legendách plochodrážního sportu, které byly spojené s Pardubicemi.

Celoživotní práce

Ještě letos bude Svítkov mít ulici Františka Hladěny, Ladislava Živného, Karla Mikuláška, Miloslava Špinky a Jaroslava Machače. „Tímto činem si tyto osobnosti připomeneme, jelikož všichni ti lidé si to zaslouží za svou celoživotní práci pro Pardubice,“ řekl předseda Zlaté přilby Erban. „Na mě se nedostalo, protože ještě žiju,“ zavtipkoval Erban. Mezi pěti osobnostmi jsou jak lidé podílející se na organizaci slavného závodu, tak i závodníci.

Jmenovat se po nich budou nové ulice poblíž stadionu, kde město vybudovalo 101 parcel. „Většina z nich už má své zájemce, vše jsou to parcely na bydlení, jen na jedné bude školka a na další ještě jiná občanská vybavenost,“ přiblížil vedoucí odboru investic Tomáš Jílek.

Legendy Zlaté přilby

Karel Mikulášek byl jeden ze zakládajících členů AMK ZP Pardubice. Přes 20 let byl ředitelem závodu (do roku 1992).

Miloslav Špinka závodil na klasické i ledové ploché dráze. Několikrát jel závod o Zlatou přilbu, v němž v roce 1947 obsadil třetí místo. Po skončení aktivní kariéry se podílel na výchově nastupující generace.

František Hladěna byl spoluzakladatelem závodu motocyklů na travnaté dráze dostihového závodiště v Pardubicích. Dal závodu jméno Zlatá přilba Československa a zúčastnil se prvního ročníku.

Ladislav Živný se veřejnosti vryl do paměti jako startmaršál s elegantním motýlkem během mnoha Zlatých přileb od roku 1964.

Jaroslav Machač je bývalý motocyklový závodník a reprezentant v ploché dráze. Ve Zlaté přilbě v Pardubicích 1962 skončil na 2. místě.