Prodejce japonských vozů Toyota otevírá zít〜ra v Pardubicích novou prodejnu. Na slavnostním otevření přitom zástupci firmy mají předat dar pardubickému primátorovi v podobě bezplatného ročního pronájmu vozu s hybridním pohonem. Radnice nyní řeší, jak s nečekaným darem naložit.
V pondělí se na pardubickou radnici dostavili zástupci české pobočky Toyota a primátorovi Jaroslavu Demlovi oznámili, že firma městu nabízí roční pronájem ekologického vozidla Prius.

V souvislosti s nabídkou se ale zároveň objevila otázka, zda dar nesouvisí s výstavbou autosalonu a „vstřícnějším“ postupem města při stavebním a územním řízení.

Vůz divadlu?

„Nechal jsem si to prověřit, jednali jsme o tom na poradě vedení města. Podle informací stavebního úřadu by tam neměly být žádné problémy, které by měly vyvolávat nějaká podezření. Myslíme si, že celý proces na magistrátu proběhl v pořádku. Pokud tam není nic problémového, na druhou stranu nevidíme u takové nabídky, která podle Toyoty směřuje i do ostatních krajů, důvod, abychom ji nevyužili,“ řekl včera Deml, který bude mít ve středu k dispozici písemné materiály z průběhu výstavby autosalonu.

Na poradě představitelů města padl návrh, aby případný dar sloužil Východočeskému divadlu. „Mají problémový park a asi by to pro svou práci využili,“ uvedl primátor s tím, že radnice nepřipustila, aby dar směřoval na jeho osobu či magistrát.

„Divadlo je organizace bohulibá. V žádném případě ne primátorovi, to bych okamžitě odmítl,“ dodal Deml s tím, že auto by si mohlo převzít divadlo přímo od Toyoty.

„Pokud za tím nebudou žádné zvláštní úsluhy, výjimky a další věci, budou to brát jako propagaci, nemám s tím problém,“ pravil opoziční zastupitel za Stranu zelených Jan Linhart. „Ale jak se něco nabízí zadarmo, může se to někomu zdát podezřelé,“ varoval zároveň. Zastupitel za ČSSD Jindřich Tauber by byl opatrnější. „Já osobně bych takový dar nepřijal. Jak někomu podáte ruku, už ji má celou. Myslím si, že by to nebylo od pana primátora vhodné,“ řekl Tauber k situaci, že by půjčený vůz byl poskytnut Toyotou právě primátorovi. „Kdyby to firma dala městu, tak by to vypadalo rozhodně lépe, než pokud by dar byl směřován na primátora,“ doplnil Jindřich Tauber.