Festival amatérského umění opět nabídne vystoupení rozličných uměleckých žánrů. Na dvaadvacátý ročník Zrcadla umění se můžete v Pardubicích těšit od 14. do 16. června. Tři dny zábavy odstartuje ve středu v 10 hodin fanfára, která zazní ze Zelené brány, následuje dopolední program na Pernštýnském náměstí. Ve středu večer od 18.30 hodin pak pódium ovládne swingový a jazzový orchestr JK Band a ve 20.30 písničkář Libor Pavlata a jeho band.

„Zrcadlo umění nechává pravidelně nahlédnout do světa pardubického umění, pardubické kultury. I letos tradiční místa ožijí hudbou, tancem, pohybem i výtvarným uměním,“ uvedl pardubický primátor Jan Nadrchal. Program festivalu se bude odehrávat nejen na Pernštýnském náměstí, ale také na Příhrádku, třídě Míru i na náměstí Republiky či v Machoňově pasáži.

Kompletní program Zrcadla umění 2023 najdete ZDE.

Pro dítě musel přiletět vrtulník. Žena i dítě jsou ve vážném stavu v nemocnici v Hradci Králové. Ilustrační foto.
Multikára srazila v Živanicích ženu a malé dítě. Oba jsou těžce zranění

Pořadatelé připravili celou řadu výtvarných workshopů, tentokrát v holandském duchu. Pardubice si během Zrcadla umění připomenou letošní třicáté výročí partnerství s holandským městem Doetinchem. „Do workshopů se může zapojit každý, kdo má chuť tvořit. Na programu festivalu se podílí desítky místních uměleckých spolků, domy dětí a mládeže i základní umělecké školy. Připojí se také Univerzita Pardubice se svým Vědecko-technickým jarmarkem,“ doplnila náměstkyně primátora Jiřina Klčová.

Jako již tradičně bude velkým tahákem festivalu hudba. O tu se letos opět podělí spousta umělců z různých žánrů. Mezi tradiční účastníky jistě můžeme řadit swingový a jazzový orchestr JK Band nebo folk-rockové uskupení Sinusoida. Milovníky klasické hudby jistě potěší i Večer krásných smyčců, který opět proběhne v KD Hronovická ve čtvrtek.

Na mostu Pavla Wonky v Pardubicích nejprve skočil muž na projíždějící auto a způsobil nehodu. Vzápětí se vrhnul z mostu do Labe.
Muž v Pardubicích skočil na auto, potom se z mostu vrhnul do Labe a odešel spát

Nově je na programu i dopoledne Nejen pro dříve narozené, v pátek dopoledne si tak budeme moci poslechnout unikátní pěvecký soubor Seniorcentra Pardubice Návrat. Největšími hudebními taháky celého programu pak jistě budou eNDee a themayrevolution.

Zrcadla umění se svou improshow účastní i legendární Paleťáci, v Evropském domě uvidíte loutkové divadlo v podání SPŠE Pardubice a velkým lákadlem jistě také bude představení Dobytí severního pólu z pera největšího Čecha, Járy Cimrmana, v podání divadelního spolku HRRR nebo také komedie Lajka zahraná divadlem Exil.

Vzduch je naše moře

Workshopy, Vědecko-technický jarmark Univerzity Pardubice, výstava umělecké a fotografické tvorby dětí z kroužků DDM ALFA, tvoření na Bulváru, akce BESIPu, to vše je jen zlomek připravovaného. Půjde o tři dny nabituměním, kreativitou a radostí, to vše v duchu Holandska.

Doetinchem, Holandsko. Partnerské město Pardubic.Doetinchem, Holandsko. Partnerské město Pardubic.Zdroj: archiv Města Pardubice„Letošním tématem je zmíněná nádherná přímořská země, jejíž součástí je například největší nákladní přístav v Rotterdamu, země známá svými větrnými mlýny a tulipány, útočným fotbalem a objevitelskými plavbami. My jsme státem vnitrozemským, vzduch je naše moře, i proto věříme, že Zrcadlo umění odrazí pohled na naše město a jeho umělce a svým obyvatelům představí městskou kulturu jako svěží vítr, který rozvíří ulice a vykouzlí úsměvy na tvářích,“ pozval na Zrcadlo umění zástupce pořadatele, ředitel Domu dětí a mládeže ALFA Miloš Adamů.

Doprovodný program

15. 5. - 31. 7. Doetinchem ve fotografii, Tyršovy sady 

1. 6. - 30. 6. Výstava výkresů a fotografií dětí z DDM ALFA Pardubice, OC Grand - vestibul kina

12. 6. Dětský den v DDM ALFA, zahrada DDM ALFA Pardubice V Polabinách (Družby 334)

13. 6. “U táboráku - od války po současnost”, průřez nejen folk&country scénou v podání kytar z DDM ALFA, KD Hronovická 

13. 6. - 30. 6. Výzdoba morového sloupu - holandský rok, Pernštýnské náměstí 

14. 6. Pěvecké a taneční vystoupení před ZŠ npor. Eliáše, Polabiny III

17. 6. Festival piva na zámku, VČM

Program Zrcadla umění ZDE