Fámy, výmysly a sdílená panika. Opět a znovu. Pardubicemi právě teď letí další „zaručená zpráva“ o tom, že za uplynulý víkend „cizinci pořezali holku“ a v Polabinách a kolem letního kina hrozí nebezpečí. S takovou informací se už i na naši redakci obrátilo několik znepokojených rodičů s tím, že informaci domů přinesly děti. Nic z toho není ale pravda.

Výmysl už vyvrátila i policie

„Ano, podobně popsaný případ byl dokonce i oznámen na linku 158. Šlo o oznámení o jakémsi napadení dívky skupinou cizinců. Operační důstojník proto ihned na místo poslal dostupné policejní hlídky, které se spojily s oznamovatelem. Ten však řekl, že informaci o napadení má zprostředkovanou. Na místě se k hlídce přihlásila dívka, která uvedla, že informaci slyšela od své kamarádky. Policisté proto kontaktovali i jí. Poslední z uváděných dívek sdělila, že „slyšela“, že záchranná služba převážela do nemocnice pobodanou dívku. Policisté kontaktovali záchrannou službu, nemocnici, prohledali Tyršovy sady a okolí, vytěžili občany, kteří se v parku celý večer nacházeli, avšak žádné protiprávní jednání a žádnou pobodanou ani jinak zraněnou osobu zde nenašli. Vzhledem k tomu, že se nepravdivá informace šíří městem jako lavina, uvádíme událost na pravou míru,“ říká mluvčí pardubické policie Markéta Janovská.

Víkend? Jedna rvačka a jeden krvácející opilec

O uplynulém víkendu se v Pardubicích policie zabývala dvěma menšími incidenty z nichž jeden zřejmě posloužil jako základ krvavé historky.

Na čerpací stanici v Polabinách přišel v sobotu nad ránem notně krvácející cizinec, kterého ošetřovala záchranná služba. Muž však pouze v opilosti propadl skleněnou výplní dveří nedalekého ubytovacího zařízení.

V noci z pátka na sobotu zase větší množství policejních hlídek zasahovalo na Pernštýnském náměstí.

„Zde došlo k vzájemnému napadení několika osob a oba případy policie prověřuje,“ dodala Janovská.

Holky se nudí na facebooku
Případ, který nyní hýbe sociálními sítěmi. Jak celá panika vznikla? Stačí dvě znuděné holky. Třeba takto:

„Dneska taky nějakou holku pořezali a všude ve městě byla pocie a jezdí tam Ukrajinci nebo kdo to je a mají černý auto i skla dávejte si pozor ve dne ale hlavně v noci!!!!
šíří po facebooku náctiletá Eliška.

Druhá podobně stará i „informovaná“ uživatelka téže sítě Michaela. tento nesmysl přifukuje do ještě větších extrémů, kdy popisuje tři nebo čtyři výstřely v okolí Tyršových sadů:

„Byli to Rumuni nebo Ukrajinci. … Večer jsem letním kině byla a byl tam jeden chlap který uměl česky a i rusky a dával jim informace co se tam děje. A nějací lidé říkali že jsou prý i dva za plátnem a mají u sebe pistol a nůž.“ 

Právě jste si přečetli ukázkový příklad toho, jak se díky dvěma znuděným dětem šíří nepravdivá poplašná zpráva, ze které jsou pak vážně vyplašení rodiče v půlce města. Otisk této části konvezrace k nahlédnutí ZDE

Sdílená blbost se zárukou: tmavá pleť, uprchlíci

Není to ostatně poprvé, co policie musí vyvracet tyto smyšlené poplašné zprávy. Letos v březnu historka podobného ražení letěla Chvaleticemi. Opět podobný scénář. Jen místo cizinců měli pachatelé být snědé pleti a místo "pořezané holky" měli zkusit znásilnit průvodčí ve vlaku. Nic z toho nebyla pravda. Případu i šiřitelům této poplašné zprávy jsme se věnovali podrobněji. Vymyšlenou lež ale nasdílelo přes sedm set lidí. Výsledek najdete v následujícím odkazu.

Hoax či fakenews. Zprávy, které mohou způsobit velké problémy.
Já u ničeho nebyla, není to prawda. Ale myslím si swé...