Pět minut po půl dvanácté dopoledne se v neděli Pardubicemi po pětasedmdesáti letech opět rozletěl zvuk tří zvonů. Rozhoupaly se ve zvonici u farního kostela svatého Bartoloměje na závěr poutní mše při příležitosti svátku patrona kostela. Slavnostní ráz bohoslužby dovršilo právě posvěcení dvou nových zvonů, které farnost získala od soukromého dárce. Zvony přijel do Pardubic posvětit zástupce Svatého stolce v České republice, papežský nuncius arcibiskup Diego Causero. Svěcení se zúčastnili i diecézní královéhradecký biskup Dominik Duka a emeritní arcibiskup Karel Otčenášek, který zároveň přijal čestné kmotrovství zvonu Arnošt z Pardubic. Kmotrem druhého zvonu, Vilém z Pernštejna, se stal hrabě Teobald Černín s manželkou Polyxenou. Vzápětí po posvěcení a prvním poklepu byly oba zvony vyzdviženy do svatobartolomějské zvonice a zavěšeny po bok původního zvonu Svatý Bartoloměj z roku 1653. Ten jediný totiž přestál válečné rekvizice v obou světových válkách.

Prvnímu zazvonění však předcházely úpravy uvnitř zvonice. „Stará stolice pro zavěšení zvonů byla ve špatném stavu. Proto došlo k její opravě a navýšení o jedno patro,“ řekl biskup Josef Kajnek.

Farnost u svatého Bartoloměje v Pardubicích má dva nové zvony. Ulila je zvonařská firma Leticie Vránové Dytrychové v Brodku u Přerova. Posvětil je papežský nuncius arcibiskup Diego Causero.

Zvony nesou jména dvou významných osobností z historie Pardubic. Větší, Vilém z Pernštejna, váží 620 kilogramů, je vysoký jeden metr a v průměru má 104 cm. Menší zvon, Arnošt z Pardubic, váží 340 kilogramů, je vysoký 90 cm s průměrem 88 cm.

Všechny tři zovny, včetně původního Svatého Bartoloměje budou při zvonění poháněny elektrickým pohonem. „Je ale možné je přepojit i na zvonění ruční, ale asi se nenajdou obětavci, kteří by ráno chodili zvonit,“ řekl biskup Josef Kajnek a dodal, že Bartoloměj zazní je při významných příležitostech.

(Lukáš Peška)