Netušený a nebezpečný problém čekal pod povrchem jedné z nejrušnějších ulic v Pardubicích. Na Palackého ulici se v úterý odpoledne propadla část zastávky MHD. Ukázalo se, že pod silnicí je prázdno.

Na problém se přišlo náhodou. Na zastávce MHD u bývalého lihovaru, která je v současné době uzavřena kvůli přestavbě celého prostoru přednádraží, se na výjezdu propadla část těsně vedle chodníku. Ukázalo se, že pod povrchem zastávky se nachází velká kaverna neboli dutina. Při jejím ohledávání se přišlo na poměrně závažný problém.

DO JÍZDNÍHO PRUHU?

Dutina je nejen pod zastávkou, ale zasahuje možná až do jízdního pruhu, kterým denně projedou tisíce automobilů včetně těžké dopravy. Zástupci firmy Strabag, která opravuje prostor přednádraží, upozornili na situaci policii i magistrát. Vozovka je majetkem Ředitelství silnic a dálnic, zároveň je její povrch staveništěm a celou závadu zřejmě způsobila kanalizace. Už tak omezená kapacita silnice se ještě zmenšila a to v čase dopravní špičky.

„Nechali jsme v úterý dočasbě zastavit dopravu v ulici Kpt. Bartoše směrem z Polabin k nádraží a křižovatku u nádraží řídili ručně," uvedl Pavel Barva, šéf policejního dopravního inspektorátu.

Pardubický vinařský půlmaraton 2016. Hlavní závod.
Tisíce běžců uzavřou centrum Pardubic. Auta neprojedou

Odhady na místě hovořily o dutině o třech až čtyřech metrech v průměru. „Pokud by tomu tak bylo, zasahovala by až do poloviny jízdního pruhu ve směru z města. S ohledem na bezpečnost provozu by to znamenalo tento pruh uzavřít a ponechat v prostoru před nádražím průjezd pouze jedním pruhem," dodal Barva.

„Společné rozhodnutí bylo večer takové, že se na místo přistaví bagr a celý povrch vozovky se shora odstraní, aby vůbec bylo možné zjistit rozsah celého problému. Máme na silnici namalovanou čáru, po kterou je teoreticky možné zachovat průjezd trolejbusů. Pokud by však prohlubeň zasahovala až k ní, je dost dobře možné, že se minimálně jeden jízdní pruh bude muset uzavřít," uvedl ředitel Dopravního podniku města Pardubic Tomáš Pelikán.

„Situace je taková, že v daném místě budou zatím oba jízdní pruhy zachovány, byť budou zúženy. Omezení provozu v místě tak zatím nebude nutné, záleží ovšem na tom, co ukáže průzkum postiženého místa," informoval v úterý mluvčí pardubické policie Jiří Tesař.

"Dnes dopoledne došlo k ukotvení sloupu trolejového vedení, který kvůli podemletí hrozil pádem. Odpoledne se dutina odkryla bagrem a  vzniklý prostor byl vyplněn betonovou směsí," uvedl Libor Matoušek, který působí jako stavební dozor pardubického magistrátu.

Jenže i tak zatím zůstane doprava kolem nádraží seškrcena jen do dvou pruhů a následky ve středu odpoledne pocítily celé Pardubice. Výsledné kolony se tvořily zejména v centru, dlouhého čekání si užili i řidiči na rychlodráze. Fronta na semafory u autobusového nádraží se v dopravní špičce natáhla až po sídliště Karlovina a dopravní situace v následujících dnech zřejmě nebude jiná.

U nádraží se chystají další změny. Potrápí i řidiče
U nádraží se chystají další změny. Potrápí i řidiče