Jedná se o instalaci nové energeticky efektivní prádelny a další úsporná opatření. To vše se uskuteční v rámci desetiletého projektu řešeného metodou Energy Performance Contracting (EPC). Siemens v něm smluvně garantuje  snížení emisí CO2 o více než 21 tisíc tun a finanční úsporu téměř 120 miliónů korun.

Kraj nemusí investovat peníze

„Výhoda projektu EPC spočívá v tom, že kraj jako zadavatel není nucen investovat ani korunu. Výstavba prádelny a dalších opatření bude zaplacena ze smluvně daných a prokázaných úspor, za které nese odpovědnost poskytovatel energetických služeb. Technickou kvalitu řešení si navíc pochvalovali také zástupci nemocnice," uvedl Martin Netolický,  hejtman Pardubického kraje (na snímku).

Jedna z největších zakázek

Hlavní úsporná opatření budou realizována formou instalace nové technologie prádelny, která umožní dvojnásobné zvýšení kapacity praného prádla pro nemocnici i další zdravotnická zařízení v regionu za současného snížení vstupních nákladů. Dalších úspor bude dosaženo díky dodávce nového systému Desigo PX pro řízení budov, modernizací části vnitřního osvětlení a optimalizací stávajícího tepelného hospodářství, včetně zavedení centrálního monitoringu spotřeb energií. Celková částka, kterou Siemens v projektu proinvestuje, činí téměř 90 miliónů korun. Zakázka se tak řadí k největším svého druhu v České republice.

Spolupráce s odborníky

„Spolupráce s odborníky ze společnosti Siemens se kraji osvědčila na projektech EPC v Letohradě, v Lanškrouně a v Albertinu v Žamberku," uvedla radní Ludmila Navrátilová a dodala, že právě v Albertinu uspořili více, a díky tomu mohl kraj pořídit pro jeden z pavilonů nová okna.