„Je jedna z prvních, která se tomuto tématu u nás věnuje. Respektive není první, ale poslední kniha na toto téma u nás vyšla v roce 1986 a specializovala se spíše na vrozené vady,“ říká koordinátor celého projektu Jaroslav Pilný, jenž v Pardubicích vede Artroskopické centrum sportovní traumatologie.

Autorský tým specialistů, který se na tvorbě publikace podílel, se skládá z předních odborníků ortopedie. Každý z nich se zde věnuje své specialitě – najdete zde například zvláštní pasáže o tom, jak nejlépe pořídit rentgenové snímky v určitých případech a jak s nimi dále pracovat při léčbě, způsoby léčby nejrůznějších úrazů, spálenin. Zvláštní postupy jsou zde jmenovány například pro případy pokousání zvířetem nebo dokonce člověkem.
„Ruka je nejčastějším místem, kde u člověka dochází k úrazu. Je zde potřeba i zvláštní přístup, protože zde od lokte dolů je velký počet kloubů, vazů i kostí a to vše navíc v poměrně malých rozměrech. Každý špatný srůst, který na velkých kostech nečiní problém, zde naopak může znamenat velké potíže,“ vysvětluje Pilný.

„Snažili jsme se proto vlastně o takovou ortopedickou kuchařku, která by obsahovala návody, co a jak dělat s kterým zraněním. Je to publikace určená pro specialisty v oboru, která pomůže v rychlé orientaci a poskytne potřebný přehled v této problematice,“ dodává Pilný.

Kniha samotná má 400 stran. Její součástí je i CD rom s dalším obrazovým materiálem. Největší problém při tvorbě knihy ale neměli lékaři s jejím sepsáním, nýbrž s opatřením prostředků na její vydání.

Artroskopické centrum pardubické nemocnice je jedinečným pracovištěm svého druhu v celé České republice. V současné době ošetřuje přibližně 20% pacientů z Pardubicka. Dalších 20% je z Pardubického kraje a zbyvajících 60 procent tvoří pacienti z celé republiky.