Podle nemocnice se jedná o nestandardní řešení, peníze jsou pro rodinu připraveny k okamžitému vyplacení. „Nemocnice Pardubického kraje si je od počátku vědoma tragédie a tíživé situace, ve které se rodina nachází, a tak bude po dohodě s pojišťovnami rodině nabídnuto nestandardní řešení v podobě zálohy z finančního odškodnění. Nemocnice nadále upřednostňuje smírné řešení celé situace mimosoudní cestou,“ informovala tisková mluvčí nemocnice Kateřina Semrádová.

Adam Vyčítal byl na operaci mandlí v květnu roku 2017. Čtyři dny po operaci začal krvácet. Po převezení do nemocnice s ním matka několik minut čekala na chodbě před zavřenou ambulancí. Komplikace způsobily, že osmiletý chlapec skončil v bdělém kómatu.

Nemocnice rodině již v březnu nabídla odškodnění ve výši 15,5 milionu korun a neomezené čerpání nákladů na péči.

„Rodina ani právníci na tuto nabídku do dnešních dnů nereagovali,“ dodala Semrádová. Podle generálního ředitele Nemocnice Pardubického kraje TomášeGottvalda byla nabídka na horní hranici toho, kde se podobné případy v České republice pohybují.

Rodina Adama Vyčítala se ale žalobou domáhá 22 milionů korun. „Nesmíme polevit ani o píď ve sporu s nemocnicí. Je potřeba nebrat na nikoho ohledy, oni na nás neberou ohledy dva roky,“ řekl pro ČTK otec chlapce.

Nabídka na okamžité vyplacení šesti milionů přišla den poté, kdy soud rozhodl o tom, že nemocnice musí rodině poskytnout zdravotnickou dokumentaci dítěte.

Osmihodinový předoperační záznam nechtěla nemocnice vydat s tím, že to technicky není možné. „Museli jsme požádat dodavatele přístroje, není to standardní postup. Standardně záznam popíše lékař a je se záznamy jiných pacientů uložen v databázi přístroje,“ popsal  Gottvald.

Případem se zabývala také rada a zastupitelstvo Pardubického kraje, který je zřizovatelem nemocnice. Zastupitelé odsouhlasili, že berou na vědomí informace poskytnuté nemocnicí či že vyjadřují účast s rodinnou Adama Vyčítala.

Chtějí to řešit

„Nechceme to politizovat, je to věc čistě odborná, která z našeho pohledu patří do činnosti interních prošetřování nemocnice a nezávislých soudů,“ sdělil hejtman Martin Netolický, který před několika dny vyzval náměstka nemocnice Romana Michálka, aby ze své funkce odstoupil. Podle hejtmana byl náměstek ve střetu zájmů, jelikož v den, kdy chlapec čekal na nemocniční chodbě na pomoc, sloužil jako lékař ORL.

„Médii jsme nařčeni, že to zametáme pod koberec a v rámci udržení dobrého jména nemocnice nechceme věc řešit. Chceme, aby naopak bylo jasné, že to řešit chceme, ale na věcné úrovni,“ řekl zastupitel Lukáš Malina.