Pardubický magistrát a některé městské obvody chtějí využít evropské dotace na výstavbu mnoha cyklostezek ve městě i okolí.

Peníze budou jenom na některé záměry

Seznam projektových záměrů obsahuje čtyři desítky položek. Peníze však budou stačit jen na část z nich.

Pro stavbu cyklostezek budou moci Pardubice získat dotaci například z programu integrovaných teritoriálních investic (ITI). „Pro hradecko-pardubickou aglomeraci jsou v něm však vyhrazeny peníze jen na 15 kilometrů cyklostezek," sdělil Tomáš Kořínek, který pro magistrát externě pracuje na ITI projektech.

„Radnice bude moci také požádat o peníze v jiných individuálních výzvách, například z Integrovaného regionálního operačního programu nebo ze Státního fondu dopravní infrastruktury," poznamenal Tomáš Kořínek.
Pardubice budou muset vybírat budoucí stezky podle stupně priority, zohlednit také musí situaci s výkupem pozemků. V první řadě by měla vzniknout páteřní cyklostezka na nábřeží Chrudimky.

Vedla by podél řeky ke staré vojenské plovárně a dál na Červeňák, Kyjevskou a přes Nemošice a Drozdice do Mnětic. Rozdělena je na několik etap.

Další cyklostezky by mohly vést například do Černé za Bory a Žižína, do průmyslové zóny ve Starých Čivicích nebo z Rosic přes Svítkov do Srnojed.
Pardubice také již dlouho připravují výstavbu stezky do Chrudimi, do Hradce Králové a spolu s dalšími obcemi podél Labe až do Týnce nad Labem.

Své plány mají 
i městské obvody

Své záměry mají i městské obvody. Na seznamu je třeba cyklostezka na Nemošickou stráň s plánovanou lávkou přes Chrudimku nebo do Staročernska.